Badanie wody - porady i aktualne ceny

2023-03-16
Badanie wody - porady i aktualne ceny


Badanie wody – gdzie zrobić i ile kosztuje?

Własna studnia to dobry i tani sposób na wodę użytkową i spożywczą. Nadal istnieje wiele miejsc, do których nie da się, lub nie opłaca się doprowadzać wody miejskiej. Wody gruntowe oferują mają zdecydowanie więcej zalet niż wad, ale może się zdarzyć, że twoje ujęcie będzie wymagać filtracji. Skąd wiedzieć jakie filtry należy zastosować do wody studziennej? O tym w dzisiejszym artykule.

 

Jak zrobić badania wody ze studni - poradnik

Jakie problemy mogą wystąpić w wodzie ze studni?

Najpopularniejsze zanieczyszczenia wód gruntowych wynikają z przekroczenia związków żelaza, manganu, twardości, jonu amonowego oraz bakterii. Najczęstszym strapieniem właścicieli studni jest jednak żelazo. Jego zwiększone stężenie negatywnie wpływa na całą instalację i sprzęt AGD, może doprowadzić także do trwałego uszkodzenia sprzętu C.O. Dodatkowe niedogodności związane z wysokim poziomem żelaza, to żółty, lub w skrajnych przypadkach rdzawy kolor wody. Duża zawartość żelaza zazwyczaj zwiastuje także przekroczenie normy manganu, który może powodować czarne zacieki. 

 

Kiedy badać wodę ze studni?

Najlepiej zbadać wodę odrazu po zakończeniu budowy ujęcia, lub kiedy woda posiada nieprzyjemny smak i/lub zapach. Czerwoną lampkę powinna zapalić też zwiększona mętność wody i podrażnienia na ciele. Wejście do studni, również powinno być zakończone badaniem laboratoryjnym, podczas wizyty mogło dojść do skarżenia.

 

Rodzaje badań wody ze studni

Wyróżniamy kilka rodzajów badań wody, dzieli się je na badania fizykochemiczne oraz mikrobiologiczne. Ten pierwszy odpowiada za poznanie składników chemicznych wody i jej fizycznych właściwości. Po wykonaniu nadań fizykochemicznych dowiemy się czy poziom żelaza, manganu, jonu amonowego i azotanów w wodzie jest przekroczony

Drugi rodzaj badań (mikrobiologiczne, nazywane potocznie bakteriologią) skupia się na mikroorganizmach obecnych w wodzie. Z tego badania dowiemy się czy woda nadaje się do picia, czy też nie – jeśli nie, należy zastosować lampę UV.

Jak wygląda bakteria E Coli w wodzie i jak ją usunąć

Po jakim czasie od wykopania studni oddać wodę do badania?

To bardzo ważne pytanie. Wiarygodne wyniki można uzyskać po 6 godzinach przepompowywania studni.

 

Ile kosztuje badanie wody ze studni?

Cena wykonania analizy wody zależna jest od rodzaju badania jakie przeprowadzimy. Kwota takiej usługi może się delikatnie różnić także w zależności od regionu. Na ten moment koszt zlecenia nadań fizykochemicznych i mikrobiologicznych to około 350 zł.

 

Gdzie zarobić badania wody?

Tutaj mamy dwie drogi do wyboru. Możemy zlecić badania niezależnym stacjom sanitarno–epidemiologicznym (sanepid) i to zazwyczaj jest najlepsza opcja, ze względu na dokładność pomiaru i jakość sprzętu laboratoryjnego. Drugim sposobem są prywatne przedsiębiorstwa zajmujące się badaniem składu wody. W obu przypadkach cena usługi będzie podobna.

 

Jak pobrać próbkę wody do analizy fizykochemicznej?

To proste! Wystarczy wyposażyć się w plastikową butelkę po wodzie. Ważne, aby nie było to butelka po soku, czy coli – użyj butelkę po wodzie mineralnej. Następnym krokiem jest trzykrotne napełnienie butelki i opróżnienie jej przez wylanie zawartości – chodzi o zwykle przepłukanie. Kiedy butelka zostanie przepłukania, napełnij ją wodą z kranu (niemalże do pełna) i zakręć. Podczas zakręcania możesz delikatnie ścisnąć butelkę, aby wypchać z niej powietrze.

Powyższe rady odnoszą się do analizy fizykochemicznej. Sprawa wygląda inaczej przy badaniu mikrobiologicznym – tutaj już nie możemy użyć zwykłej butelki po wodzie. Przeznaczone do tego celu naczynie kupimy w sanepidzie, lub stacji której zamierzamy zlecić owe badania. Pobór wody też przebiega nieco inaczej przy badaniach na na skład chemiczny. W pierwszej kolejności odkręć kran na maksimum i pozostaw na 5-6 minut. Takie działanie pozwoli na pozbycie się z bieżącej wody zebranych w rurach zanieczyszczeń. Teraz wystarczy zdezynfekować kran, napełnić pojemnik do 3/4 jego objętości i natychmiast zamknąć.

Warto widzieć, że próbki wody powinny być dostarczone do laboratorium w ciągu 48 godzin od napełniania butelek.

 

Co jeśli normy w badaniu wody zostaną przekroczone? 

Minister Zdrowia wydał rozporządzenie, jasno precyzujące wartości dopuszczalnych pierwiastków w wodzie. Ich przekroczenie oznacza, że woda nie nadaje się do spożycia przez ludzi. Wspomniane normy są ogólnodostępne i kształtują się następująco: 

 

  • maksymalne stężenie żelaza w wodzie: 200 μg/l
  • maksymalne stężenie manganu w wodzie: 50 μg/l
  • maksymalne stężenie jonu amonowego w wodzie: 0,50 μg/l
  • maksymalna zawartość azotanów w wodzie: 50 mg/l
  • UWAGA!: W wodzie nie może być żadnych bakterii z grupy coli 
  • twarda woda zaczyna się od 150 CaCO3/l

Co powoduje biały osad na słuchawce prysznicowej

Jeśli któraś z powyższych wartości będzie przekroczona, należy zainstalować system uzdatniania wody. Każdy przypadek jest analizowany osobno, ale można przyjąć pewne ogólne założenia. Przy przekroczonym stężeniu twardości ogólnej rozwiązaniem będzie instalacja standardowego zmiękczacza do wody, np. Clack WS1CI w obudowie kompaktowej lub w wariancie dwuczęściowym

Wysokie stężenie żelaza zazwyczaj rozwiązuje się urządzeniem Oxyline z systemem napowietrzania. Coraz częściej (kiedy występuje wiele przekroczeń) stosuje się też wielofunkcyjne stacje uzdatniania wody, bazujące na złożu ECOMIX A. Świetnym przykładem takiego produktu są stacje wielofunkcyjne amerykańskiego producenta Clack. 

Do usuwania z wody bakterii grupy coli używa się lampy UV. Takie produkty jak np. VIQUA Sterilight pozwalają dostarczyć bezpieczną wodę do całego domu. 

 

Co zrobić z wynikami badania wody?

Nie warto tracić czasu na samodzielne rozszyfrowywanie wyników i ewentualny dobór stacji uzdatniania wody. Filtracja często wymaga wiedzy i praktyki, a zaczerpnięcie porady nic nie kosztuje. W sklepie Niezawodni.net.pl zawsze możesz liczyć na darmową i profesjonalną pomoc. Wystarczy, że wyślesz nam swoje wyniki wody na maila: niezawodni.net@gmail.com lub skorzystasz z czatu na stornie, czy mediach społecznościowych (Facebook).

Wrócimy do Ciebie z rozwiązaniem problemu tak szybko, jak to możliwe!

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.97 / 5.00 29 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-13
Wszystko jest okej, mały minus za spóźnienie o 2 dni w realizacji zamówienia. Finalnie jestem bardzo zadowolony, woda jest czysta i przebadana. Na duży plus zasługuje tutaj obsługa klienta i faktyczna pomoc w konfiguracji. Zwróciłem też uwagę na to, że w zestawie faktycvznie było wszystko i za niczym nie musiałem biegać po innych sklepach.
2024-05-06
Bezproblemowo mi doradzono i wysłano dwa urządzenia (odżelaziacz i stacja wielofunkcyjna). Podczas rozmowy zawsze dostawałem jasną, ludzką odpowiedź na zadane pytanie bez owijania w bawełnę i chemiczny slogan. Odżelaziacz i stacja wielofunkcyjna działają tak jak powinny, nic dodać, nic ująć. Wyniki wody są okej.
pixel