Ile wody zużywa zmiękczacz?

2023-07-13
Ile wody zużywa zmiękczacz?

Wiemy, że nikt nie lubi odpowiedzi w stylu - to zależy. W tym przypadku niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W artykule oprzemy się jednak na przykładach najpopularniejszych modeli dostępnych w sklepie Niezawodni.net.pl. Dla bardziej wnikliwych pozostawimy też wzór, który pozwoli na dokładne obliczenie ilości pobieranej wody przez Twój zmiękczacz, niezależnie od jego wielkości.

 

Dlaczego zmiękczacz zużywa wodę? 

Zmiękczacz zużywa wodę na potrzeby tak zwanej regeneracji, czyli tłumacząc najprościej - procesu w którym zmiękczacz odzyskuje zdolność do dalszego zmiękczania wody. Regeneracja w większości zmiękczaczy odbywa się automatycznie o godzinie drugiej w nocy i trwa około 45 minut. W trakcie regeneracji woda odgrywa kluczową rolę, ponieważ jest potrzebna do procesów takich jak płukanie złoża i tworzenie roztworu solanki.

 

Ile wody zużywa zmiękczacz? 

Ilość zużywanej przez zmiękczacz wody zależy głównie od wielkości urządzenia. Zmiękczacz o pojemności złoża 50L zużyje więcej wody niż zmiękczacz o pojemności 30L. Oprócz tego kluczową rolę odgrywają też parametry zmiękczacza, takie jak rodzaj głowicy i złoża jonowymiennego, a także ustawienia zmiękczacza. Aby poznać dokładną ilość zużywanej wody można zajrzeć do specyfikacji technicznej urządzenia, która znajduje się na dole opisu produktu. Jeśli nie możesz odszukać tej informacji, skontaktuj się z nami!

Małe zmiękczacze wody, takie jak Clack WS1CI 10L zużywają tylko 50L na regenerację. Nieco większe zmiękczacze o pojemności złoża 20L dla 2-4 osób cechuje się zużyciem wody na poziomie 130L podczas jednej regeneracji. Natomiast zmiękczacze na potrzeby większej rodziny, lub stosowane przy dużej twardości wody (30L złoża) pobiorą 160L wody na jedną regenerację. 

Ogólnie przyjęta zasada mówi że: zmiękczacz przy 4-osobowej rodzinie zużywa około zużywa od 7m3 wody rocznie (w zależności od twardości wody). Czyli generuje koszt w wysokości 25 zł rocznie.

 

Jak sprawdzić ile wody pobiera zmiękczacz wody

 

Jak często zmiękczacz się regeneruje?

Aby odpowiedzieć na pytanie, jak dużo wody pobierze zmiękczacz w skali miesiąca musimy sprawdzić, jak często będzie się on regenerował. Każda regeneracja to pobór wody. 

Możemy obliczyć to na podstawie prostego wzoru. Zanim do tego przejdziemy należy zapoznać się z pojemnością jonowymienną zmiękczacza, który planujemy zakupić. Dla większości produktów w naszym sklepie ta wartość będzie wynosić 5,1 f m3/l. Teraz mnożymy tą wartość, przez ilość złoża w naszym zmiękczaczu (np. 20L złoża).

Wzór w takim przypadku będzie wyglądać następująco: 5,1 f m3/l x 20L = 102 f m3. Teraz wynik, czyli 102 f m3 dzielimy przez twardość wody: 102 f m3 / 25f = 4,08 m3. Otrzymana wartość, czyli 4,08 m3 to ilość wody która musi przepłynąć przez zmiękczacz, aby włączyła się regeneracja. To tak naprawdę koniec obliczeń, teraz wystarczy sprawdzić jakie mamy zużycie wody w domu. 

 

Co zrobić, aby zmiękczacz zużywał mniej wody?

Działania skierowane na oszczędności mogą wpłynąć na efektywność pracy urządzenia. Eksperci ciągle poszukują rozwiązań, które pozwalają na optymalizację zużycia wody podczas procesu regeneracji.

Jako przykład można podać serie zmiękczaczy wody IQsoft od firmy Pentair. Innowacja ta pozwoliła na eliminację jednego z cyklów regeneracji, co przyczyniło się do mniejszego zużycia wody, nie narażając przy tym na szwank efektywności procesu.

 

Jak wybrać zmiękczacz wody, który mało zużywa wody?

Jeśli zamierzamy nabyć zmiękczacz, który zużywa jak najmniejszą ilość wody, warto zwrócić uwagę na model ze sprawdzoną żywicą oraz ekonomiczną głowicą. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest obecnie zmiękczacz Clack WS1CI oraz WS1CK.

Oba modele występują w wariancie kompaktowym, oraz dwuelementowym. Oprócz tego, że cechują się świetną ekonomią, są to najbardziej niezawodne systemy uzdatniania wody dostępne na rynku. Nie bez powodu są używane w przemyśle i realizacjach dla wspólnot mieszkaniowych.

Zmiękczacz WS1CKWS1CI  to też jedyne obecnie produkowane głowice od początku do końca. Warto dodać, że głowice te zna zdecydowana większość serwisantów i instalatorów, a dodatkowo znajdziemy dla nich pełną gamę części zamiennych. W sklepie niezawodni.net.pl kupisz zmiękczacze z tymi głowicami z przedłużoną gwarancją! 

 

Zmiękczacz Clack ws1ci

 

Pozostałe koszty związane ze zmiękczaczem do wody:

Inwestycja w zmiękczacz wody to nie tylko korzyści, jak poprawa jakości wody, ale również pewne obowiązki związane z jego utrzymaniem. Te wydatki, chociaż nie są zbyt duże, należy uwzględnić planując zakup urządzenia.

 

Sól tabletkowana - niezbędny element zmiękczania wody

Głównym elementem, który musimy uwzględnić, jest sól tabletkowana. Jest to kluczowy składnik w procesie zmiękczania wody, a jego poziom w zbiorniku powinien być regularnie kontrolowany i uzupełniany w razie potrzeby. Sól tabletkowana jest zazwyczaj dostępna w dużych workach po 25 kg. W większości przypadków worek soli wystarczy na ponad 2 miesiące.

 

Wymiana wkładu w filtrze wstępnym

Kolejnym kosztem, o którym warto pamiętać, jest regularna wymiana wkładu w filtrze wstępnym. To istotne dla utrzymania sprawnego działania urządzenia i maksymalnej skuteczności procesu zmiękczania wody. Jest to jednak bardzo mały koszt. Filtr wstępny kosztuje mniej niż 10 zł i wymieniamy go raz na 3-6 miesięcy. Oprócz tego w sklepie Niezawodni.net.pl kupując zmiękczacz z rodziny WS1CI marki Clack, otrzymasz zapas wkładów i sam filtr, kompletnie za darmo! 

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 24 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-08
Bardzo dobra obsługa sklepu. Szybko dobrano mi odpowiednie urządzenie które stoi już u mnie zainstalowane. Plus za normalne ceny instalacji i przede wszystkim dobre wykonanie montażu (niestety nie mogę tu dodać zdjęcia, co uważam za mały strzał w kolanu ze strony sklepu :)). Zdecydowałem się na najdroższy zestaw jaki mi zaproponowano, czyli Oxyline jako odżelazianie i za nim zmiękczacz. Dzisiaj wybrałbym tak samo, różnica w wodzie jest widoczna od razu, zniknął też zapach zgniłego jaja.
2023-11-16
Zmiękczacz Supreme Soft 26 kupiony 10.11.2023, dostarczony po 2 dniach roboczych. Jeszcze nie montowałem i nie testowałem, ale widzę już że zmiękczacz jest jakościowy i montaż będzie prosty. Gratisy dojechały
pixel