Co daje filtr wstępny do wody?
Filtry wstępne do wody, nazywane też często filtrami mechanicznymi są podstawą uzdatniania wody. Bez nich żywotność innych sprzętów mających styczność z wodą byłaby znacznie skrócona.
Filtr wstępny instaluje się przed wejściem wody do budynku, ponieważ oczyszczają wodę na całą instalację, a nie tylko punktowo jak np. odwrócona osmoza (odwrócona osmoza bardzo dokładnie oczyszcza wodę do celów spożywczych. Instaluje się ją pod zlewozmywakiem). W tym artykule odpowiemy na pytanie, dlaczego to tak ważne, aby posiadać filtr wstępny.
Co to jest filtr mechaniczny?
Filtr wstępny to korpus + wkład. Zainstalowany na wejściu wody do budynku wyłapuje zanieczyszczenia mechaniczne, czyli np. piach, mętność, rdzę i muł. Filtry wstępne działają przepływowo, czyli nie muszą mieć żadnego dodatkowego źródła energii - działają przez przepływającą przez nie wodę.
Filtr mechaniczny nie powoduje dużych spadków ciśnienia, o ile gęstość wkładu nie będzie zbyt duża. Jeśli zastosujesz wkład o gęstości 1 lub 5 mikronów oczywiście ciśnienie zauważalnie spadnie, ponieważ woda będzie miała do pokonania bardzo ciasną przeszkodę. Optymalne gradacje wkładów to 20 i 50 mikronów.
Jakie zanieczyszczenia usuwa filtr wstępny?
Filtry mechaniczne, czyli filtry wstępne filtrują wszystkie stałe zanieczyszczenia, jakie występują w wodzie. Sprawdzają się zarówno przy wodzie miejskiej jak i przy własnym ujęciu, czyli studni. Filtr wstępny zazwyczaj instaluje się aby odfiltrować z wody piasek, muł, rdzę, a nawet szczątki owadów i liści. Dodatkowo taki filtr usuwa z wody zanieczyszczenia pochodzące z rur, czyli np. kamień kotłowy, który mógł oderwać się z wnętrza rur pod wpływem ciśnienia.
Filtry wstępne redukują też mętność wody. Jest więc bardzo prawdopodobne, że jeśli twoja woda jest mętna , po zainstalowaniu filtra wstępnego stanie się przezroczysta. Filtr wstępny to też świetny sposób na takie substancje jak iły i kurzawki. Są też świetnym sposobem na oczyszczanie wody z deszczówki.
Do czego jeszcze używa się filtrów wstępnych?
Filtry wstępne zainstalowane bez dodatkowych urządzeń jak zmiękczacz czy kolumna węglowa, same w sobie stanowią już w pewnym stopniu ochronę instalacji przed zapychaniem na wskutek gromadzenia się zanieczyszczeń stałych.
Filtry wstępne często wykorzystywane są też jako ochrona innych urządzeń uzdatniających wodę, jak zmiękczacze wody, odżelaziacze, czy stacje wielofunkcyjne. Są też absolutną koniecznością przy korzystaniu z lampy UV. Jeśli przed lampą UV do wody nie znajdzie się filtr wstępny, lampa bardzo szybko “zakończy karierę”. Podobnie jest też z odżelaziaczami i innymi stacjami uzdatniania wody. Jeśli do głowicy dostaną się zanieczyszczenia, to mechanizmy szybko się zablokują lub uszkodzą, a sama głowica będzie nadawać się tylko do serwisu.
Jakie są najlepsze filtry wstępne?
Rynek oferuje obecnie wiele renomowanych twórców filtrów mechanicznych, którzy projektują wysokiej jakości urządzenia, trwałe i niezawodne, dostosowane do potrzeb klientów. Naszym zdaniem najlepszy stosunek jakość - cena oferuje obecnie Cintropur.
Czołowy belgijski producent, Cintropur, w swojej ofercie ma wysokiej klasy filtry mechaniczne przeznaczone dla przemysłu i użytku domowego. W głowicy filtrów tej firmy zastosowano innowacyjny wirnik, który pozwala na wytrącenie większych zanieczyszczeń na dno klosza.
To unikalne rozwiązanie sprawia, że większe zanieczyszczenia nie gromadzą się na wkładzie, co przekłada się na długotrwałą eksploatację. Dodatkowo, we filtrach Cintropur wprowadzono rotacyjny przepływ wody, co powoduje równomierne rozłożenie zanieczyszczeń na całej powierzchni wkładu. Firma Cintropur oferuje również wkłady filtracyjne o niecodziennej konstrukcji, które występują w formie rękawów filtracyjnych i można je wielokrotnie czyścić. To rozwiązanie znacząco obniża koszty eksploatacji.
Filtry mechaniczne – nieocenione narzędzia
Artykuł ten pokazuje, jak wielkie znaczenie mają filtry mechaniczne dla każdego, kto pragnie poprawić jakość wody w swoim domu. Są to urządzenia, które mogą działać samodzielnie, chroniąc systemy wodne, lub być częścią dużego systemu oczyszczania wody. Z pewnością warto rozważyć ich zastosowanie, gdy szukamy sposobów na poprawę jakości wody w naszym domu czy w firmie.