Częstotliwość Regeneracji a Twardość Wody

2023-07-10
Częstotliwość Regeneracji a Twardość Wody

Wymiana jonowa, to najbardziej efektywny sposób na obniżenie twardości wody. Ten proces zachodzi w zmiękczaczach wody dzięki substancji zwanej złożem jonowymiennym, lub żywicą jonowymienną. Gdy twarda woda przepływa przez złoże zmiękczające, następuje wymiana jonów wapnia i magnezu na neutralne jony sodu.

Z biegiem czasu, złoże jonowymienne traci swoje pierwotne właściwości, ponieważ miejsce na przyjmowanie nowych jonów wapnia i magnezu (czyli tych substancji, które odpowiadają za wysoką twardość) zaczyna się kończyć. W takiej sytuacji zmiękczacz wody rozpocznie regenerację, proces polegający na pozbyciu się nagromadzonych w czasie jonów wapnia i magnezu oraz ponownym naładowaniu złoża jonami sodu. To właśnie dlatego, do poprawnej pracy zmiękczacza potrzebna jest sól.

 

Jak działa zmiękczacz wody - Niezawodni.net.pl

 

Jak często powinna odbywać się regeneracja zmiękczacza wody?

Zastanawiasz się, ile wody może filtrować twój zmiękczacz, zanim konieczna będzie regeneracja żywicy jonowymiennej?

Aby obliczyć, ile wody twój zmiękczacz może przefiltrować zanim uruchomi regenerację, wystarczy użyć prostego wzoru: pojemność jonowymienna zmiękczacza wody podzielona przez twardość wody.

Wzór ten wygląda następująco: 45 * ilość złoża filtracyjnego / stopień twardości wody (mg CaCO3/l). Liczba 45 to średnia wartość pojemności złóż zmiękczających dostępnych obecnie na rynku.

 

Regeneracja żywicy jonowymiennej w zmiękczaczu wody - co warto wiedzieć?

Zmiękczacze wody przeprowadzają regenerację żywicy zazwyczaj automatycznie, co oznacza, że użytkownik musi jedynie dodać soli do zbiornika. Częstotliwość dosypywania soli zależy od wielkości zmiękczacza, twardości wody, ilości zużywanej wody  i rodzaju głowicy w zmiękczaczu. Najoszczędniejsze modele to produkty marki Clack, zwłaszcza Systemy WS1CI i WS1CK

 

Jak działa regeneracja w zmiękczaczu wody? Niezawodni.net.pl

 

Wymiana Złoża w Zmiękczaczu Wody - czy jest niezbędna?

Z każdą przeprowadzoną regeneracją, zdolność jonowymienna złoża powoli maleje. Kiedy wymiana jonów przestaje być efektywna, konieczna staje się wymiana złoża w zmiękczaczu wody.

Ważnym aspektem jest jakość żywicy jonowymiennej, Właśnie dlatego należy wystrzegać się tanich zmiękczaczy w których producent oszczędził na złożu jonowymiennym. Osoby, które decydują się na tani zmiękczacz wody zazwyczaj zgłaszają potrzebę wymiany złoża nawet po 3 latach!

 

Polisferyczna VS monosferyczna żywica jonowymienna

Żywica jonowymienna występuje w dwóch postaciach - polisferycznej i monosferycznej. Struktura tych dwóch typów żywic jest kluczowym czynnikiem, który różni je od siebie. 

Polisferyczna żywica jonowymienna - składa się z ziaren o różnych rozmiarach. Ta nierówność wielkości może prowadzić do nierównomiernego przepływu wody, co z kolei może niekorzystnie wpłynąć na proces zmiękczania wody.

Monosferyczna żywica jonowymienna - charakteryzuje się ziarnami o jednolitych rozmiarach. To sprawia, że przepływ wody jest bardziej wyrównany, co z kolei przekłada się na efektywniejsze zmiękczanie wody. Jest to również bardziej wytrzymały typ żywicy.

Przy tym wszystkim warto dodać, że lepszym wyborem jest dobra, certyfikowana żywica polisferyczna, niż tania żywica monosferyczna. W ogólnym rozrachunku rodzaj żywicy będzie miał marginalne znaczenie na funkcjonowanie zmiękczacza i jego żywotność, dlatego skupmy się na tym, aby zmiękczacz pochodził z zaufanego źródła. 

 

Jak częstotliwość regeneracji zmiękczacza wody wpływa na stopień twardości wody? 

Przeprowadzanie regularnej regeneracji złoża jonowymiennego jest kluczowe dla utrzymania właściwej twardości wody. Kiedy zdolność jonowymienna żywicy ulega obniżeniu, regeneracja pozwala na przywrócenie złożu jego pierwotnych właściwości.

 

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.97 / 5.00 29 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-18
Po prostu dobra obsługa i pomocni ludzie. Fajne podejście.
2024-05-06
Bezproblemowo mi doradzono i wysłano dwa urządzenia (odżelaziacz i stacja wielofunkcyjna). Podczas rozmowy zawsze dostawałem jasną, ludzką odpowiedź na zadane pytanie bez owijania w bawełnę i chemiczny slogan. Odżelaziacz i stacja wielofunkcyjna działają tak jak powinny, nic dodać, nic ująć. Wyniki wody są okej.
pixel