Czy to normalne, że w wodzie po zmiękczaczu jest sól?

2024-01-02
Czy to normalne, że w wodzie po zmiękczaczu jest sól?

Zacznijmy od tego, że to normalne, że w wodzie po zmiękczaczu jest sód. Nie oznacza to jednak, że woda powinna być słona. Zazwyczaj, przy dobrych zmiękczaczach słony smak nie jest wyczuwalny. Wyjątek stanowi, kiedy woda jest bardzo twarda i wtedy zmiękczacz musi dozować więcej soli do regeneracji.

Wszystkie zmiękczacze wody, które są skuteczne i prowadzą do faktycznego zmniejszenia twardości wody działają dzięki wymianie jonowej, czyli w uproszczeniu wymianie jonów wapnia i magnezu odpowiedzialnych za twardość na jony sodu.

 

Jeśli w wodzie po zainstalowaniu zmiękczacza występuje sód, jest to w pełni normalne. W końcu bierze ona udział w procesie zmiękczania. Problem pojawia się wtedy, gdy soli jest za dużo i zagraża zdrowiu. Tego problemu można uniknąć już na etapie wyboru zmiękczacza do wody.

 

Dlaczego woda ze zmiękczacza jest słona?

Niezależnie od tego, czy zmiękczacz jest kompaktowy, czy dwuczęściowy, wewnątrz posiada złoże jonowymienne regenerowane solą. Złoże to potrzebuje też regeneracji, czyli właśnie zastąpienia jonów wapna i magnezu jonami sodu. Rzecz jest mniej skomplikowana niż może się wydawać, ponieważ polega na dozowaniu roztworu solanki i w skrócie płukania złoża solanką. Większość nowoczesnych zmiękczaczy do wody posiada system, który samodzielnie decyduje o tym, kiedy rozpocząć regenerację. Przykładem takich produktów jest np. Clack WS1CI, który posiada turbinę zliczającą ilość uzdatnionej wody i automatycznie steruje całym procesem.

Zmiękczoną wodę można oczywiście spożywać bez obaw, ale przy wyborze zmiękczacza trzeba pamiętać, że niektóre zmiękczacze niskiej jakości będą dostarczać wodę z większą zawartością soli. W sklepie Niezawodni.net.pl rekomendujemy np. zmiękczacze Clack, które ilość sodu w wodzie ograniczają do minimum, które nie jest wyczuwalne w smaku. To wszystko przez odpowiedni wybór głowicy i złoża monosferycznego.

 

Ile soli może być w wodzie po zmiękczaczu?

Co do tego ile soli może być w wodzie po zmiękczaczu, jest jedna prosta zasada. Wynik będzie zależny od twardości wody (przed użyciem zmiękczacza). 1 stopień niemiecki (dH) wymienia się na 0,0082 grama sodu. 

Jeśli nie wiesz ile stopni niemieckich ma twoja woda, ale znasz twardość w CaCO3/l, przyjmij, że przy twardości 200 mg CaCO3/l daje 0,092 grama sodu w 1 litrze wody.

 

Według WHO możesz przyjąć aż 5000 mg (czyli 5g) sodu na dobę. Dla porównania Big Mac z McDonald’s ma 1000 mg sodu. Reasumując, nie ma powodu do obaw, że dobry zmiękczacz może przyczynić się do przekroczenia zalecanej dawki. 

 

Jak zmniejszyć poziom wody w soli po zmiękczaczu?

Śladowa ilość soli w wodzie po zmiękczaczu to normalne zjawisko i nie jest objawem awarii uzdatniacza. Jeśli jednak soli jest zbyt dużo i jest ona mocno wyczuwalna przy piciu wody, problem może wynikać z następujących sytuacji: 

  • Za dużo soli i wody poświęconej na proces regeneracji 
  • Za krótki proces płukania złoża
  • Dolewanie wody bezpośrednio do zbiornika na sól
  • Awaria zmiękczacza, co przekłada się na błędnie programowany proces regeneracji złoża.

Dwa pierwsze czynniki to kwestia ustawień głowicy. Jeśli jest ona przeprowadzona zgodnie z instrukcją lub z pomocą profesjonalisty, sytuacja nie będzie miała miejsca. Dodatkowo wszystkie nasze głowice są już wstępnie zaprogramowane tak, by zawartość sodu była jak najmniejsza, a urządzenie jak najbardziej wydajne. 

Dolewanie wody bezpośrednio do zbiornika na sól to aspekt często wynikający z niewiedzy, ale na szczęście takie działanie nie uszkadza trwale zmiękczacza. Urządzenie z inteligentnymi głowicami marki typu Clack, PentairSupreme Soft same dozują wodę przez wąż dystrybucyjny do zbiornika na sól i wytwarzają rozwór solanki. Jeśli postanowisz zastąpić maszynę może ona zgubić się w obliczeniach i niepoprawnie przeprowadzać regenerację złoża.

Awarie zmiękczaczy zdarzają się głównie w przypadku budżetowych rozwiązań z głowicami mniej znanych producentów i wątpliwej jakości złożem. Wybierając renomowany produkt z pewnością unikniesz tego problemu, a w ewentualności skorzystasz z rzetelnych gwarancji.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.96 / 5.00 27 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-01
Polecam zakup w tej firmie. Na szczególną pochwałę zasługuje serwisant tej firmy, który pomógł uruchomić stację i odpowiadał na każde pytanie. Polecam.
2024-02-04
Wszystko sprawnie,szybko i bez problemu. Polecam!
pixel