Dlaczego woda ze studni robi się brązowa?

2024-05-15
Dlaczego woda ze studni robi się brązowa?

Własne ujęcie wody to duża oszczędność, ale też wymaga odpowiedniego uzdatniania. Jeśli widzisz, że czysta woda ze studni po czasie staje się brudna – jesteś w bardzo dużym gronie osób, które zmagają się z tym problemem. Zaraz dowiesz się, dlaczego tak się dzieje, jak to naprawić i ile to będzie kosztować. 

 

Studnia to nie zawsze czysta woda

Budowa studni wiąże się z wieloma korzyściami. Najbardziej przyciąga uwagę aspekt finansowy, gdyż można zaoszczędzić znaczne sumy przy stosunkowo niskim koszcie zużycia prądu do zasilania pompy głębinowej. 

Własne źródło wody oznacza również niezależność od rosnących cen ustalanych przez zewnętrznych dostawców, eliminację problemów z niskim ciśnieniem w instalacji wewnętrznej oraz brak awarii w lokalnych wodociągach. 

Korzystanie z wody ze studni może wiązać się też z pewnymi komplikacjami. Czasami po czasie woda zmienia kolor na żółty lub pojawia się w niej rudy osad.

 

Czemu woda jest mętna i brązowa? Najczęściej chodzi o żelazo

Można przyjąć, że w zdecydowanej większości (około 90% przypadków) problemem jest wysokie stężenie żelaza w wodzie. 

W studni żelazo pojawia się najczęściej w II i III stopniu utleniania, w formie rozpuszczonej, lub w formie zawiesin.

Jeśli mamy styczność z żelazem na II stopniu utleniania, woda zawiera związki siarczanu (IV) żelaza (II) oraz kwaśny węglan żelaza (II), który zawarty jest w wodzie w formie rozpuszczonej, przez brak dostępu do powietrza. Jeśli taka woda spotka się z tlenem, dojdzie do hydrolizy, a to sprawia, że czysta woda ze studni staje się brudna i brązowa. Nazywamy to procesem utleniania.

 

Wyjaśnienie procesu utleniania żelaza w wodze ze studni na przykładzie dwóch szklanek

 

Żelazo – brązowa woda, mętność, zepsuta instalacja i sprzęt AGD.

Norma żelaza w wodzie to 0,2 mg Fe/l. Przekroczenie tej normy wiąże się z mętnością, zmianą barwy na brązową i znacznym skróceniem żywotności instalacji oraz sprzętów AGD.

Woda z dużym stężeniem związków żelaza jest też niezdrowa i nie powinno się jej spożywać ani wykorzystywać do przygotowywania posiłków.

Jeśli posiadasz studnię i chcesz sprawdzić wyniki swojej wody, musisz zlecić badania. O tym, jak to zrobić, pisaliśmy w artykule: Badanie wody – gdzie zrobić i ile kosztuje?

 

Odżelaziacz wody – Jak usunąć żelazo z wody wykorzystując napowietrzanie?

Sposobem na usunięcie żelaza jest instalacja profesjonalnych systemów odżelaziających wykorzystujących napowietrzanie wody. Obecnie najczęściej stosowany uzdatniacz wody do usuwania żelaza są systemy z napowietrzaniem wewnątrz butli. Idealnym przykładem takiego odżelaziacza jest Oxyline Plus. 

Te odżelaziacze wykorzystują komponenty pochodzące z USA i Europy. Kluczowym elementem tych systemów jest niezawodna i łatwa w obsłudze głowica firmy Clack produkowana w USA, wyposażona w automatyczny zawór bypass, zapewniający ciągły dostęp do wody nawet podczas regeneracji złoża.

Po określonym czasie użytkowania, urządzenie potrzebuje regeneracji, która w przypadku systemów Oxyline odbywa się wyłącznie za pomocą wody i powietrza, bez soli (jak w zmiękczaczach i stacjach wielofunkcyjnych) i bez nadmanganianu potasu (jak w starych modelach odżelaziaczy). To stanowi istotną przewagę nad innymi podobnymi urządzeniami, które wymagają do tego soli lub nadmanganianu potasu.

 

Profesjonalnie dobrana stacja uzdatniania wody zapewnia widoczne efekty praktycznie od razu:

 

  • - Zmniejszenie mętności wody, 
  • - usuwa związki żelaza,
  • - usuwa brązowy kolor z wody, 
  • - brak osadów i zacieków na powierzchniach stykających się z wodą oraz w instalacji wodnej,
  • - zmniejszenie ryzyka korozji,
  • - zmniejszenie obciążenia i wydłużenie żywotności domowych filtrów do wody, takich jak systemy odwróconej osmozy, zmiękczacze wody i kolumny węglowe,
  • - odżelaziacz poprawia także smak i zapach,
  • - całkowicie eliminuje zapach zgniłego jajka spowodowany obecnością siarkowodoru.

 

Odżelaziacz wody Oxyline Plus z napowietrzaniem - dane techniczne uzdatniacza do wody

 

Pozbądź się problemów na dobre! 

Inwestorzy coraz częściej zdają sobie sprawę, że budowa własnej studni na potrzeby gospodarstw domowych może wiązać się zarówno z korzyściami, jak i wyzwaniami, takimi jak inwestycja w system uzdatniania wody.

Ze względu na zróżnicowanie składu wód głębinowych w różnych regionach, warto zainwestować na początku w analizę fizyko chemiczną i bakteriologiczną. Jest to kluczowy krok w celu wyboru najskuteczniejszej metody uzdatniania wody. W przypadku potwierdzonych problemów z nadmiarem żelaza, najlepiej zdecydować się na dedykowane rozwiązania, które skupiają się nad procesem odżelaziania.

Oprócz obecności żelaza, analiza fizykochemiczna może wykazać też inne problemy jak: twarda woda, niepoprawny smak wody , czy konieczność instalacji lampy UV. W każdym przypadku profesjonaliści powinni dopasować odpowiednie złoża filtracyjne, pod konkretne parametry wody użytkowej, lub wody pitnej.

Wybór takiego systemu powinien być skonsultowany ze specjalistami, ponieważ po drodze możesz popełnić wiele błędów. Od tego masz nas – wystarczy przesłać wyniki wody, a my wykonamy dla Ciebie dobór i zajmiemy się procesem uzdatniania wody.

 

Przykładowe realziacji zamontowanych odżleaziaczy do wody przez firmę Niezawodni.net.pl

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.96 / 5.00 27 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-01
Polecam zakup w tej firmie. Na szczególną pochwałę zasługuje serwisant tej firmy, który pomógł uruchomić stację i odpowiadał na każde pytanie. Polecam.
2024-02-08
Bardzo dobra obsługa sklepu. Szybko dobrano mi odpowiednie urządzenie które stoi już u mnie zainstalowane. Plus za normalne ceny instalacji i przede wszystkim dobre wykonanie montażu (niestety nie mogę tu dodać zdjęcia, co uważam za mały strzał w kolanu ze strony sklepu :)). Zdecydowałem się na najdroższy zestaw jaki mi zaproponowano, czyli Oxyline jako odżelazianie i za nim zmiękczacz. Dzisiaj wybrałbym tak samo, różnica w wodzie jest widoczna od razu, zniknął też zapach zgniłego jaja.
pixel