Jak dbać o odżelaziacz wody 2?

2023-03-28
Jak dbać o odżelaziacz wody 2?

Jak dbać o odżelaziacz wody

Wysokie stężenie żelaza w wodzie często zmusza nas do instalacji odżelaziacza do wody. Stosowanie tych urządzeń gwarantuje czystą i bezpieczną wodę z własnego ujęcia. W tym artykule odpowiemy na pytania: Jak dbać o odżelaziacz wody? Jak go serwisować i co jaki czas należy to robić?

 

Kiedy stosuje się odżelaziacz wody?

Własne ujęcie wody cieszy się coraz większą popularnością. W końcu to dostęp do bardzo taniej wody, która nie jest zależna od wodociągów. Właścicieli studni bardzo często muszę mierzyć się z wysokim stężeniem żelaza w wodzie, które powoduje szereg problemów technicznych.

Norma żelaza w wodzie to 0,2 mg Fe/l, czyli 200 μg/lJeśli stężenie jest wyższe, pojawią się problemy techniczne - może dojść do awarii pompy, kotła, sprzętu AGD. Obecne będą też żółte zacieki na armaturze, praniu i naczyniach. W takim wypadku należy zainstalować odżelaziacz wody, np. Oxyline lub Oxyline plus.

O tym jak wybrać odżelaziacz wody w zależności od potrzeb pisaliśmy już w artykule: Odżelaziacze w pigułce. Uogólniając, najlepszym sposobem będzie odżelaziacz z napowietrzaniem lub stacja wielofunkcyjna.

 

O czym pamiętać przy odżelaziaczu wody?

To jak dbać o zmiękczacz zależy od rodzaju urządzenia na jakie się zdecydujemy. Pamiętaj skonsultować swój wybór ze sklepem, w którym decydujesz się za kupno urządzenia. 

 

Urządzenia z napowietrzaniem

To np. seria Oxyline czy Oxydzier są praktycznie bezobsługowe. Regenerują się wodą, więc nie trzeba uzupełniać w nich żadnej chemii czy soli. Jest to rozwiązanie nie tylko tanie i wygodne, ale bardzo ekologiczne - ma minimalny wpływ na środowisko, ponieważ popłuczyny nie zawierają soli, ani nadmanganianu potasu.

 

 odżelaziacz wody z napowietrzaniem oxyline - parametry

 

 

Stacje wielofunkcyjne

te urządzenia wymagają tyle samo uwagi co zmiękczacz do wody. Wystarczy pamiętać o dosypywaniu soli, średnio raz na miesiąc lub na dwa (w zależności od urządzenia). Oszczędne i bezawaryjne filtry wielofunkcyjne to np. Clack WS1CI i Logix 255/760 ze złożem ECOMIX A

 

 odżelaziacz wody z napowietrzaniem oxyline - parametry

 

Serwisowanie odżelaziacza

Niezależnie od rodzaju odżelaziacza na jaki się zdecydujesz, należy go regularnie serwisować. Większość urządzeń wymaga serwisowania co 2 lata. W niezawodni.net.pl sami dbamy o to, aby przypomnieć Ci o serwisie - nie musisz nawet o nim pamiętać.

Podczas serwisu przywrócimy głowicy pełną funkcjonalność. Żelazo zapycha wnętrze urządzeń, przez co głowica wymaga czyszczenia specjalnymi środkami, a niektóre jej elementy wymiany. Duże złogi żelaza mogą doprowadzić do niezapowiedzianej awarii odżelaziacza.

 

Kiedy wymienić złoże w odżelaziaczu?

Konieczność wymiany złoża pojawia się, gdy jego zdolność jonowymienna lub filtracyjna zostaje wyczerpana. Wtedy najpewniej zauważymy powracające rdzawe zacieki i inne oznaki przekroczenia normy żelaza.

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie o to, kiedy należy wymienić złoże w odżelaziaczu. Złoża w systemach z napowietrzaniem przy niskim przekroczeniu żelaza wytrzymują bardzo długo, wymianę należy przeprowadzać co 7-10 lat. Wielofunkcyjne stacje uzdatniania wody ze sprawdzonym złożem ECOMIX A funkcjonują poprawnie przez 5-12 lat (w zależności od jakości wody).

 

Wymiana wkładów w filtrze wstępnym

Filtr wstępny to urządzenie instalowane przed głównym systemem jak odżelaziacz, zmiękczacz czy stacja wielofunkcyjna. Jego zadaniem jest zabezpieczenie głowicy i złoża. Stosowanie filtrów wstępnych gwarantuje większą żywotność całego zestawu filtrującego.

Należy pamiętać o wymianie wkładów w tych filtrach. Czynność wykonuje się co 3-6 miesięcy, w zależności od stopnia zanieczyszczenia wody. Podstawowy wkład filtrujący to wydatek rzędu 5 zł, co pół roku.

Najlepsze filtry wstępne to urządzenia belgijskiej marki Cintropur. Do rozwiązań domowych najczęściej wybiera się model NW25 z wkładami o gęstości 25 mikronów.

 

Filtr Cintropur NW25 - niezawodni.net.pl - infografika

 

 

Podsumowanie

Odżelaziacze do wody to bardzo proste w obsłudze urządzenia. O ile nie zdecydujemy się na odżelaziacz regenerowany nadmanganianem potasu, eksploatacja będzie bardzo prosta i nie spowoduje zatrucia wody w razie błędu. Systemy na nadmanganian potasu stosuje się już tylko w ścisłe określonych przypadkach.

Pamiętaj, że wszelką pomoc w kwestii uzdatniania wody, doboru urządzeń i montażu otrzymasz za darmo kontaktując się z nami.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.97 / 5.00 29 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-18
Po prostu dobra obsługa i pomocni ludzie. Fajne podejście.
2024-05-06
Bezproblemowo mi doradzono i wysłano dwa urządzenia (odżelaziacz i stacja wielofunkcyjna). Podczas rozmowy zawsze dostawałem jasną, ludzką odpowiedź na zadane pytanie bez owijania w bawełnę i chemiczny slogan. Odżelaziacz i stacja wielofunkcyjna działają tak jak powinny, nic dodać, nic ująć. Wyniki wody są okej.
pixel