Odżelaziacze wody w pigułce
Odżelaziacze wody pigułce
Własne ujęcie wody często wiąże się z problemem przekroczonej normy zawartości żelaza. Obecna norma stężenia żelaza w wodzie wynosi nie więcej niż 0,2 mg Fe/l, ale negatywne skutki obecności żelaza widoczne są już przy mniejszym stężeniu. Żelazo bardzo negatywnie i zauważalnie wpływa na jakość wody. Główne skutki jego przekroczenia to metaliczny smak i zapach wody, żółty lub rdzawy odcień oraz mętność. Największym problemem jest jednak to, czego nie widać. Żelazo jest w stanie zdewastować wnętrze instalacji i doprowadzić do awarii pompy oraz sprzętu C.O.
Na szczęście istnieją urządzenia, które sprawią, że woda ze studni spełni wszystkie normy. To właśnie odżelaziacze do wody, o których opowiemy w dzisiejszym artykule.
Co to jest odżelaziacz wody?
Odżelaziacz wody to filtr wody, który działa przepływowo. Standardowe odżelaziacze funkcjonują w bardzo prosty sposób - brudna woda trafia do uzdatniacza, gdzie przepływa przez złoże, na którym osadzają się zanieczyszczenia, w tym właśnie żelazo (Fe). Dzisiaj stosuje się w pełni automatyczne odżelaziacze do wody z systemem napowietrzania, jak np. Oxyline.
Pamiętaj, że wybór odżelaziacza do wody powinien być uwarunkowany wynikami z analizy wody, pod kątem przekroczeń pierwiastków. Więcej o analizie składu wody przeczytasz w artykule o badaniach wody ze studni. Nie zawsze można zastosować odżelaziacz z technologią napowietrzania, urządzenie będzie pracować poprawnie tylko w odpowiednim przedziale pH. Nie pomijaj zatem parametru „pH” przy badaniu wody - to bardzo istotny parametr.
Co daje odżelaziacz?
Zadaniem odżelaziacza jest usunięcie problemów związanych z przekroczeniem normy żelaza w wodzie. Odżelaziacz usuwa metaliczny posmak i zapach, a także likwiduje żółty lub rdzawy kolor wody. Urządzenie niesie za sobą też wiele korzyści, których nie widać na pierwszy rzut oka. Duże przekroczenie żelaza może bardzo szybko doprowadzić do awarii urządzeń AGD, instalacji a nawet kotła grzewczego. Jeśli w twojej wodzie znajduje się żelazo - pozbądź się go, zanim zmusi Cię do tego remont lub wymiana sprzętu.
Rodzaje odżelaziaczy
Istnieje kilka metod na usunięcie z wody żelaza, ale najlepszą metodą są urządzenia umożliwiające wstępne napowietrzanie. Ten rodzaj uzdatniaczy do wody cechuje się największą uniwersalnością, ponieważ doskonale sprawdza się w prawie każdych warunkach - pracuje w szerokim spektrum pH i redukuje nawet bardzo wysokie stężenia żelaza. Dodatkową zaletą tych odżelaziaczy jest to, że nie korzystają z soli ani innych środków chemicznych do regeneracji złoża. Sprawia to, że są całkowicie bezobsługowe!
Wkłady odżelaziające
To najtańsze w zakupie, ale też najmniej efektowne rozwiązanie. Warto już na wstępie zaznaczyć, że takie filtry w standardowym rozmiarze, nie są w stanie usunąć żelaza, a jedynie zmniejszyć jego stężenie w wodzie. Stosuje się je tam, gdzie nie ma możliwości montażu profesjonalnego odżelaziacza. Najczęściej spotkamy je w domkach letniskowych.
Jeśli chcesz uzdatniać wodę filtrem narurowym z wkładem odżelaziającym - pomyśl o urządzeniu typu Big Blue 10” lub 20”. Posiadają dużo większą powierzchnię filtracji niż zwykłe filtry i nie wymagają tak częstej wymiany wkładów.
Odżelaziacze wody z napowietrzaniem
Odżelaziacz wody z napowietrzaniem to najlepsze wyjście. Jest w stanie usunąć (a nie tylko zredukować) nawet bardzo duże stężenie żelaza. Takie urządzenia zajmują stosunkowo mało miejsca. Dodatkową zaletą tych urządzeń jest ich zdolność do usuwania siarkowodoru z wody. Przykładem takiego odżelaziacza jest Oxyline, lub Oxyline PLUS. Te dwa urządzenia są bardzo podobne, ale pracują w innym zakresie pH.
Wielofunkcyjne stacje uzdatniania wody
Stacje wielofunkcyjne do filtracji wody przeznaczone są do usuwania z wody wielu zanieczyszczeń jednocześnie. Najlepsze urządzenia tego typu wyposażone są w złoże ecomix A, które jest mieszanką 5 substancji odpowiedzialnych za usuwanie: żelaza, manganu, jonu amonowego, wapnia i magnezu. Najczęstsze wybory w tej kategorii to Clack WS1CI i Logix 255/760 ze złożem ECOMIX A.
Zaletą stacji wielofunkcyjnych jest fakt, że można je zastosować praktycznie wszędzie, ponieważ działają w szerokim zakresie pH wody (5-10 pH) i z każdym rodzajem hydroforu. Stacje multifunkcyjne w sklepie Niezawodni.net.pl są w pełni automatyczne, ale należy pamiętać o uzupełnianiu poziomu soli do regeneracji.
Odżelaziacze ze złożem Greensand
To skuteczny, ale niebezpieczny sposób na usunięcie z wody żelaza, od którego w ostatnich latach coraz częściej się odchodzi.
Do prawidłowego funkcjonowania złoża Greensand, lub zakonnika - potrzebny jest nadmanganian potasu. Jest to substancja naprawdę niebezpieczna. Jeśli przypadkiem zostanie dodana do wody, pociągnie za sobą bardzo poważne konsekwencje .To rozwiązanie stosuje się już tylko w określonych przypadkach, bardzo trudnych wodach z przekroczonym żelazem. Jeśli ekspert w dziedzinie uzdatniania wody nie wspomina o tym rozwiązaniu, nie trać czasu na zgłębianie tematu.
Podsumowanie - jaki odżelaziacz wybrać?
Jeśli masz ku temu warunki, wybierz odżelaziacz wody z systemem napowietrzania lub stację wielofunkcyjną. Filtry wstępne z wkładami odżelaziającymi traktuj jako zamiennik odżelaziacza, który tylko delikatnie zmniejszy problem. Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca, lub chcesz filtrować wodę sezonowo - wyposaż się w filtr typu Big Blue 10” lub 20” z dobrym wkładem odżelaziającym.
Pamiętaj, że przed wyborem metody odżelaziania wody, warto skontaktować się ze sklepem Niezawodni.net.pl