Odżelaziacze wody w pigułce

2023-03-12
Odżelaziacze wody w pigułce

Odżelaziacze wody pigułce

Własne ujęcie wody często wiąże się z problemem przekroczonej normy zawartości żelaza. Obecna norma stężenia żelaza w wodzie wynosi nie więcej niż 0,2 mg Fe/l, ale negatywne skutki obecności żelaza widoczne są już przy mniejszym stężeniu. Żelazo bardzo negatywnie i zauważalnie wpływa na jakość wody. Główne skutki jego przekroczenia to metaliczny smak i zapach wody, żółty lub rdzawy odcień oraz mętność. Największym problemem jest jednak to, czego nie widać. Żelazo jest w stanie zdewastować wnętrze instalacji i doprowadzić do awarii pompy oraz sprzętu C.O. 

Na szczęście istnieją urządzenia, które sprawią, że woda ze studni spełni wszystkie normy. To właśnie odżelaziacze do wody, o których opowiemy w dzisiejszym artykule.

 

Co to jest odżelaziacz wody?

Odżelaziacz wody to filtr wody, który działa przepływowo. Standardowe odżelaziacze funkcjonują w bardzo prosty sposób - brudna woda trafia do uzdatniacza, gdzie przepływa przez złoże, na którym osadzają się zanieczyszczenia, w tym właśnie żelazo (Fe). Dzisiaj stosuje się w pełni automatyczne odżelaziacze do wody z systemem napowietrzania, jak np. Oxyline.

Pamiętaj, że wybór odżelaziacza do wody powinien być uwarunkowany wynikami z analizy wody, pod kątem przekroczeń pierwiastków. Więcej o analizie składu wody przeczytasz w artykule o badaniach wody ze studni. Nie zawsze można zastosować odżelaziacz z technologią napowietrzania, urządzenie będzie pracować poprawnie tylko w odpowiednim przedziale pH. Nie pomijaj zatem parametru „pH” przy badaniu wody - to bardzo istotny parametr.

 

Co daje odżelaziacz?

Zadaniem odżelaziacza jest usunięcie problemów związanych z przekroczeniem normy żelaza w wodzie. Odżelaziacz usuwa metaliczny posmak i zapach, a także likwiduje żółty lub rdzawy kolor wody. Urządzenie niesie za sobą też wiele korzyści, których nie widać na pierwszy rzut oka. Duże przekroczenie żelaza może bardzo szybko doprowadzić do awarii urządzeń AGD, instalacji a nawet kotła grzewczego. Jeśli w twojej wodzie znajduje się żelazo - pozbądź się go, zanim zmusi Cię do tego remont lub wymiana sprzętu. 

 

żelazo w wozie z kranu - żółtwa lub rdzawa woda wycieka z kranu

 

Rodzaje odżelaziaczy

Istnieje kilka metod na usunięcie z wody żelaza, ale najlepszą metodą są urządzenia umożliwiające wstępne napowietrzanie. Ten rodzaj uzdatniaczy do wody cechuje się największą uniwersalnością, ponieważ doskonale sprawdza się w prawie każdych warunkach - pracuje w szerokim spektrum pH i redukuje nawet bardzo wysokie stężenia żelaza. Dodatkową zaletą tych odżelaziaczy jest to, że nie korzystają z soli ani innych środków chemicznych do regeneracji złoża. Sprawia to, że są całkowicie bezobsługowe!

 

Wkłady odżelaziające

To najtańsze w zakupie, ale też najmniej efektowne rozwiązanie. Warto już na wstępie zaznaczyć, że takie filtry w standardowym rozmiarze, nie są w stanie usunąć żelaza, a jedynie zmniejszyć jego stężenie w wodzie. Stosuje się je tam, gdzie nie ma możliwości montażu profesjonalnego odżelaziacza. Najczęściej spotkamy je w domkach letniskowych. 

Jeśli chcesz uzdatniać wodę filtrem narurowym z wkładem odżelaziającym - pomyśl o urządzeniu typu Big Blue 10” lub 20”. Posiadają dużo większą powierzchnię filtracji niż zwykłe filtry i nie wymagają tak częstej wymiany wkładów. 

 

filtry wstępne do usuwania żelaza z wody Big Blue

 

Odżelaziacze wody z napowietrzaniem

Odżelaziacz wody z napowietrzaniem to najlepsze wyjście. Jest w stanie usunąć (a nie tylko zredukować) nawet bardzo duże stężenie żelaza. Takie urządzenia zajmują stosunkowo mało miejsca. Dodatkową zaletą tych urządzeń jest ich zdolność do usuwania siarkowodoru z wody. Przykładem takiego odżelaziacza jest Oxyline, lub Oxyline PLUS. Te dwa urządzenia są bardzo podobne, ale pracują w innym zakresie pH.

 

2 odżelaziacze wody z napowietrzaniem - oxyline supreme Clack - niezawodni.net.pl

 

Wielofunkcyjne stacje uzdatniania wody

Stacje wielofunkcyjne do filtracji wody przeznaczone są do usuwania z wody wielu zanieczyszczeń jednocześnie. Najlepsze urządzenia tego typu wyposażone są w złoże ecomix A, które jest mieszanką 5 substancji odpowiedzialnych za usuwanie: żelaza, manganu, jonu amonowego, wapnia i magnezu. Najczęstsze wybory w tej kategorii to Clack WS1CILogix 255/760 ze złożem ECOMIX A.

Zaletą stacji wielofunkcyjnych jest fakt, że można je zastosować praktycznie wszędzie, ponieważ działają w szerokim zakresie pH wody (5-10 pH) i z każdym rodzajem hydroforu. Stacje multifunkcyjne w sklepie Niezawodni.net.pl są w pełni automatyczne, ale należy pamiętać o uzupełnianiu poziomu soli do regeneracji.

 

wielounkcyjna stacja ECOMIX A do odżelaziania wody - niezawodni.net.pl

 

Odżelaziacze ze złożem Greensand

To skuteczny, ale niebezpieczny sposób na usunięcie z wody żelaza, od którego w ostatnich latach coraz częściej się odchodzi.

Do prawidłowego funkcjonowania złoża Greensand, lub zakonnika - potrzebny jest nadmanganian potasu. Jest to substancja naprawdę niebezpieczna. Jeśli przypadkiem zostanie dodana do wody, pociągnie za sobą bardzo poważne konsekwencje .To rozwiązanie stosuje się już tylko w określonych przypadkach, bardzo trudnych wodach z przekroczonym żelazem. Jeśli ekspert w dziedzinie uzdatniania wody nie wspomina o tym rozwiązaniu, nie trać czasu na zgłębianie tematu.

 

odżelaziacz wody na nadmanganian potasu - niezawodni.net.pl

 

Podsumowanie - jaki odżelaziacz wybrać?

Jeśli masz ku temu warunki, wybierz odżelaziacz wody z systemem napowietrzania lub stację wielofunkcyjną. Filtry wstępne z wkładami odżelaziającymi traktuj jako zamiennik odżelaziacza, który tylko delikatnie zmniejszy problem. Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca, lub chcesz filtrować wodę sezonowo - wyposaż się w filtr typu Big Blue 10” lub 20” z dobrym wkładem odżelaziającym.

Pamiętaj, że przed wyborem metody odżelaziania wody, warto skontaktować się ze sklepem Niezawodni.net.pl  

 

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 24 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-31
Super urządzenie jak i sami ludzie odpowiedzialni za sprzedaż i obsługę klienta. Całkiem szybkie i na maksa rzeczowe odpowiedzi na wszystkie moje pytania, mimo, że niektóre pewnie były głupie i oczywiste, ale lubię mieć dopięte na ostatni ;). Przy wodzie ze studni i przekroczeniu jonu amonowego bardzo mocno jak i delikatnie żelaza i manganu świetnie sprawdziła się u mnie stacja clack ws1ci ecomix 60L. Na etapie ustawiania głowicy dobra pomoc fachowca przez telefon bez automatów na infolinii i wciskania tonowo kolejnych numerków. Dostałem to czego oczekiwałem za akceptowalną cenę, całą współpracę oceniam 5/5 i na pewno polecę sąsiadowi (gorszy model od mego). Pozdrawiam.
2023-11-11
Od początku do końca, czyli miesiąc po instalacji zero problemów z moim odżelaziaczem. Niestety lokalna firma z Poznania zaoferowała cenę niemalże dwukrotnie wyższą niż Niezawodni, więc bardzo się cieszę, że trafiłem na Pana Oskara. Stan mojej wody przed zainstalowaniem urządzenia był tragiczny, woda była wręcz obrzydliwa i mnóstwo w niej było kamienia, a na dodatek śmierdziała niemiłosiernie. Teraz jest rewelacja, zarówno na żywo jak i na wynikach z laboratorium. Woda oczywiście ze studni. Instalacja została wykonana bez zarzutu, schludnie i w rozsądnych pieniądzach. Szczerze mogę polecić Niezawodnych.
pixel