Jak wybrać filtr wstępny narurowy?

2022-10-09
Jak wybrać filtr wstępny narurowy?

 

Filtr wstępny do wody - wybór i montaż

 

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:  

- Czym kierować się przy wyborze filtrów wstępnych narurowych?  
- Jakie filtry wstępne są najlepsze i dlaczego?
- Co dają filtry wstępne? 
- Czy warto stosować filtry wstępne przed zmiękczaczem? 
- Jak zamontować filtr wstępny? 
- Jak wymienić wkład w filtrze wody?  

 

W skrócie - o filtrach wstępnych: 

 Filtracja wstępna oczyszcza wodę z zanieczyszczeń mechanicznych, ale nie usuwa twardości, żelaza oraz manganu. Nie powoduje też, że woda jest zdatna do picia. Filtry wstępne najczęściej wykorzystuje się jako ochrona uzdatniaczy do wody, aby zabezpieczyć złoże oraz głowicę przed drobinkami rdzy oraz piachu. Mimo, że woda z wodociągów jest oczyszczona - zbiera ona zanieczyszczenia z rur i dochodzi do zanieczyszczenia wtórnego (rdza, piasek, muł i szlam). 

 

 Filtry należy instalować zaraz za wodomierzem albo przed zestawem hydroforowym. Filtry wyposażone w wkłady piankowe oczyszczają wodę lepiej niż filtry sznurkowe, ale znacznie szybciej się zużywają (przez zapychanie). Tanie filtry wstępne mogą pękać przez skoki ciśnienia, które występują zarówno w przypadku własnego ujęcia wody, jak i domów czerpiących wodę z wodociągów. Takich sytuacji z pewnością unikniesz, kupując belgijskie filtry Cintropur, które są przy okazji znacznie tańsze w ekspolatacji.

Kolejnym powodem do zakupu tych europejskich filtrów, jest obecność systemu cyklonowego - jego zadaniem jest spychanie największych zanieczyszczeń w dół filtra, dzięki czemu przepływ nie jest blokowany.

 

Jak wybrać i zainstalwoać filtr wstępny  

 

Jak wybrać odpowiedni filtr wstępny?

 To jaki rodzaj filtrów wybierzesz i zamontujesz na instalacji wodnej, zależy od kilku czynników:  

 • - Rodzaju ujęcia wody - własna studnia głębinowa czy wodociągi miejskie?  
 • - Ilości wody jaką zużywasz w skali miesiąca - Szacuje się, że jedna dorosła osoba zużywa 4m3 wody miesięcznie  
 • - Jaki efekt chcesz osiągnąć? - poprawa smaku i zapachu, ochrona zmiękczacza, a może podstawowe usuwanie zanieczyszczeń w celu ochrony stacji uzdatniania i sprzętu AGD?  

 

 W przypadku wody z wodociągów, wystarczy poprosić o udostępnienie wyników analizy wody w stacji sanitarno - epidemiologicznej w twojej okolicy lub przedsiębiorstwie wodociągowym.  

 Jeśli korzystasz z własnego ujęcia wody (studni), będzie trzeba zbadać wodę we własnym zakresie. Takie badania niestety są płatne. Ich koszt zazwyczaj mieści się w granicach 450 zł, ceny są stałe i nie zmieniają się w zależności od miasta. 

(Za analizę mikrobiologiczną trzeba dopłacić dodatkowe 200-250 zł, dzięki temu będziesz mógł usunąć bakterie z wody, kupując sprawdzone lampy UV w sklepie Niezawodni.net)  

 

Czy muszę robić badania przed montażem filtrów wstępnych? 

Pozwoli Ci to mądrze zaplanować kolejność kompletowania systemu uzdatniania wody. 

 Może się okazać, że w twojej wodzie znajdują się bakterie coli – wtedy będziesz potrzebować lampy UV, która musi być zamontowana za filtrem wstępnym (z racji na jej bardzo delikatną konstrukcję). 

 Może się także okazać, że twoja woda jest twarda, a co za tym idzie - będzie regularnie niszczyć armaturę i sprzęt AGD jak np. Zmywarki, pralki, czy ekspresy do kawy. Aby tego uniknąć należy wyposażyć się w zmiękczacz, który montuje się za filtrem wstępnym (do zabezpieczenia zmiękczaczy, ponownie najlepiej sprawdzą się filtry Cintropur).  

Ceny profesjonalnych zmiękczaczy zaczynają się już od nieco ponad połowy wartości popularnej zmywarki, co czyni je niezwykle opłacalną i coraz częstszą inwestycją.  

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze filtrów wstępnych?  

Wielkość filtrów wstępnych należy wybierać na podstawie miesięcznego zużycia wody.  Jeśli zużycie w twoim przypadku nie przekracza 20m3 miesięcznie, wybierz podstawowe modele filtrów Cintropur. To europejskie produkty posiadające certyfikaty PZH i odznaczające się wyjątkową trwałością na skoki ciśnienia. Dodatkowo są tańsze w eksploatacji i łatwiejsze w obsłudze.  Polecane modele filtrów cintropur dla domów jednorodzinnych to:  

 

 • - NW 18  
 • - NW 25  


Wszystkie filtry Cintropur posiadają zawór spustowy w swojej dolnej części, po jego odkręceniu filtr oczyści się z większych zabrudzeń.  Warto też wspomnieć o wirówce wewnątrz filtra, która strąca większe zanieczyszczenia w dół kosza, nie blokując przepływu (jest to obecnie jedyne takie rozwiązanie na rynku). 

 

Filtr wstępny jako ochrona zmiękczacza?

 Zmiękczacze do wody bardzo źle reagują na zabrudzenia mechaniczne. Jeśli do złoża dostanie się spora ilość rdzy, piachu lub innych zanieczyszczeń stałych pochodzących z rur, z pewnością wpłynie to na funkcjonowanie stacji uzdatniania wody lub nawet doprowadzi do kosztownej wymiany głowicy lub złoża.  Lepiej uniknąć tych kosztów, kupując porządny filtr wstępny wyposażony w zawór spustowy i wirnik.  

 

Co oznaczają mikrony w filtrach wstępnych

 Skuteczność filtracji filtrów narurowych określa się w mikronach. Na rynku spotkamy wiele gradacji, jednak do zabezpieczenia zmiękczaczy przed zabrudzeniami z rur, zalecane są następujące:  

 

 • - 20 mikronów  
 • - 25 mikronów  
 • - 50 mikronów (w przypadku dużego zużycia wody)
 • - 100 mikronów (w przypadku stacji uzdatniania wody dla wspólnot mieszkaniowych i realizacji przemysłowych)

 

Jak zamontować filtr wstępny?   

Z reguły przyjmuje się, że filtr do wody należy montować zaraz za licznikiem wody, lub ewentualnie za hydroforem.  Finalnie przebieg montażu jest zależny od tego, jak wygląda cała instalacja oraz od obecności innych systemów uzdatniania w instalacji wodnej. Przez co trudno jednoznacznie określić miejsce instalacji filtrów.  

W sklepie www.niezawodni.net.pl uzyskasz darmową poradę w kwestii montażu lub umówisz się na jego profesjonalną realizację.  

 

Co ile casu wymieniać wkład w filtrze wstępnym?

O tym, czy wkład nadaje się już do wymiany decydują 3 czynniki. Wszystkie z nich zauważysz podczas użytkowania, a są to: 

 

 • Spadek ciśnienia - nawet jeśli wkład nie jest brudny, być może zapchana jest jego struktura. Jeśli zauważysz spadek ciśnienia wody, kwalifikuje to wkład filtrujący do wymiany  
 • Obserwacja - jeśli widzisz, że wkład pokryty jest brązowym nalotem, a jego struktura jest oblepiona mułem - filtr nie spełnia już swoich funkcji i nadaje się do wymiany  
 • Czas - niezależnie od tego, jak wygląda twój wkład - wymień go po 12 miesiącach użytkowania. 

 

Czy filtr wstępny poprawia smak wody?

 Podstawowy filtr wstępny z wkładem sznurkowym lub piankowym nie poprawi smaku ani zapachu wody, ale usunie z niej zanieczyszczenia.  Jeśli chcesz poprawić smak i zapach wody możesz zamontować dodatkowo filtr z wkładem węglowym. Działa on podobnie do dzbanków filtrujących, ale jest dużo bardziej wydajny i ekonomiczny. Dodatkowo nie ma konieczności oczekiwania na filtrację, za każdym razem, kiedy chcemy skorzystać ze smacznej wody  

Wkłady węglowe do filtrów wody na cały dom kupisz tutaj

 

Gdzie zamontować filtr wstępny z wkładem węglowym?  

Filtr węglowy powinien zawsze znajdować się na końcu systemu uzdatniania wody.  Jeśli twoja domowa “oczyszczalnia” zawiera w składzie zmiękczacz do wody, kolejność będzie następująca:  Filtr wstępny z wkładem sznurkowym Zmiękczacz do wody  Filtr z wkładem węglowym Jeśli nie posiadasz zmiękczacza - wystarczy, że zainstalujesz filtr węglowy za filtrem sedymentacyjnym (sznurkowym, lub piankowym)  

 

Czy filtry wstępne usuną żółty kolor z wody? 

Filtry wstępne mogą zmniejszyć mętność wody i poprawić jej barwę, ale nie sprawią, że woda będzie krystalicznie przeźroczysta.  Jeśli twoja woda jest żółta lub nawet brązowa, prawdopodobnie ma ona duże stężenie manganu, żelaza, lub najczęściej - dwóch substancji jednocześnie.  W sklepie niezawodni.net.pl zaczerpniesz fachowej porady i kupisz profesjonalne stacje multifunkcyjne oraz odżelaziacze  

 

Czy filtry wstępne usuwają twardość?  

Filtry sznurkowe i piankowe nie usuną z wody soli wapna i magnezu, przez co twardość wody nie ulegnie zmianie, lub zmniejszy się tylko minimalnie.  Jeśli chcesz całkowicie pożegnać się z białym osadem kamienia, który bardzo negatywnie wpływa na skórę i włosy, oraz niszczy instalacje C.O, pompy ciepła i rury - warto zainwestować w automatyczny zmiękczacz lub stacje multifunkcyjną.  

 

Filtr wstępny przed lampą UV  

Każdy producent lamp UV, w tym najpopularniejsi czyli ViquaTMA - zaleca stosowanie filtra wstępnego przed etapem usuwania bakterii przez lampę.  Te urządzenia są niezwykle delikatne i zabezpieczenie ich filtrem narurowym jest absolutnie konieczne  

 

Filtry Wstępne w blokach i domach wielorodzinnych

Z racji większy przepływ wody i szczytowy pobór wody, dla bloków i innych większych budynków lub instytucji, zaleca się stosowanie filtrów w większej ilości mikronów.  Zastosowanie filtracji wstępnej jest bardzo częstym zabiegiem stosowanym przez wspólnoty mieszkaniowe, ponieważ remonty dla takich instytucji wiążą się z ogromnymi kosztami, które można bardzo łatwo ubiec i zamontować filtr wstępny o gradacji 100 mikronów, lub więcej.  Dzięki temu rdza i pozostałe zanieczyszczenia nie dostaną się do wrażliwych elementów budynku, jak np. wodomierze, spłuczki i baterie/wylewki. To jednak nie sprawi, że mieszkańcy będą cieszyć się czystą wodą. Jeśli woda w mieszkaniu jest brudna, posiada żółtą lub brązową barwę - konieczne jest zastosowanie profesjonalnej stacji uzdatniania wody. 

Firma Niezawodni.net.pl zajmuje się kompleksową obsługą budynków mieszkalnych pod kątem uzdatniania wody. Począwszy od doboru stacji w oparciu o parametry wody, przez montaż i konfiguracje, kończąc na kompleksowym serwisowaniu okresowym.  

 

Automatyczne filtry wstępne   

Najbardziej wymagający użytkownicy mogą wybrać filtry wstępne z czyszczeniem automatycznym. Wnętrze filtra oczywiści się po przepuszczeniu określonej ilości wody. Aby korzystać z takich udogodnień, trzeba przygotować się na koszt w okolicach 2000 zł, dlatego większość użytkowników wybiera filtry Cintropur, łączące wygodę, skuteczność i ekonomie  

 

Jakich filtrów do wody unikać?  

Alarmujące czynniki przy zakupie filtra wstępnego to jakość spasowania uszczelki a także grubość klosza. Klosze z cienkiego, przezroczystego plastiku są najmniej odporne na skoki ciśnienia i mogą pęknąć, pozbawiając domowników dostępu do wody i generując koszty wzywania specjalisty. Twoją uwagę powinna skupić też wyjątkowo niska cena. Produkty w dolnym zakresie cenowym (mniej niż 80 zł za filtr z podstawowym wkładem) zazwyczaj nie są objęte gwarancją, dodatkowo są wykonane ze słabej jakości materiałów. Szczególnie często występować może podwijanie się uszczelki, przez co dochodzi do uszkodzenia gwintu i „powodzi” w pomieszczeniu.  

 

Podsumowanie   

Mnogość wyborów i warunków jakie woda musi spełnić do zastosowania odpowiedniej metody filtracji wstępnej przytłacza, my nauczyliśmy się tego wszystkiego, aby teraz móc pomagać w doborach filtrów tam, gdzie są potrzebne.  Jeśli nie chcesz popełnić błędu przy zakupie, wyślij do nas wiadomość, a my pomożemy ci w każdej kwestii.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 24 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-01-02
Drugi zmiękczacz od Niezawodnych i drugi WS1CI. Świetnie sprawdza się w domu rodziców więc postanowiłem zabrać taki sam do siebie. 1 dzień małego opóźnienia w dostawie, ale wybaczam :)
2023-11-11
Od początku do końca, czyli miesiąc po instalacji zero problemów z moim odżelaziaczem. Niestety lokalna firma z Poznania zaoferowała cenę niemalże dwukrotnie wyższą niż Niezawodni, więc bardzo się cieszę, że trafiłem na Pana Oskara. Stan mojej wody przed zainstalowaniem urządzenia był tragiczny, woda była wręcz obrzydliwa i mnóstwo w niej było kamienia, a na dodatek śmierdziała niemiłosiernie. Teraz jest rewelacja, zarówno na żywo jak i na wynikach z laboratorium. Woda oczywiście ze studni. Instalacja została wykonana bez zarzutu, schludnie i w rozsądnych pieniądzach. Szczerze mogę polecić Niezawodnych.
pixel