Kiedy woda jest twarda i jak ją zmiękczyć?

2023-03-19
Kiedy woda jest twarda i jak ją zmiękczyć?

Dlaczego woda jest twarda? Jak ją zmiękczyć? 

Twarda woda powszechny problem. Jest szkodliwa dla wszystkich sprzętów AGD, a także armatury łazienkowej. Najbardziej narażone na awarie przez zbyt dużą twardość wody są takie urządzenia jak pralki, czajniki, zmywarki, a przede wszystkim ekspresy do kawy i pompy ciepła. W tym artykule dowiesz się, co możesz zrobić z twardą wodą i jakie urządzenia pozwolą Ci się jej pozbyć.

 

Co powoduje twarda woda?

Zbyt twarda woda jest bardzo szkodliwa i może przyczynić się do dużych wydatków związanych z remontem instalacji wodnej, wymianą kotła, czy regularnego psucia się sprzętu AGD. Dodatkowo twarda woda znacznie wpływa na zwiększenie kosztów ogrzewania. Badania pokazują, że strata ciepła w przypadku zwiększonej twardości jest o 20% większa, niż w przypadku miękkiej wody. 

Twarda woda to nie tylko koszty i remonty, to także osad. Biały nalot widoczny głównie na kabinach prysznicowych, czarnych płytkach łazienkowych i armaturze to właśnie efekt przekroczonej twardości. Ten sam kamień odkłada się każdego dnia w rurach i instalacji - powoli prowadząc do jej wymiany.

Oprócz tego duża zawartość magnezu i wapnia w wodzie ma negatywny wpływ na włosy oraz skórę głowy, a także jest winowajcą brzydkiego nalotu na kawie czy herbacie.

 

Kamień kotłowy po twardej wodzie na grzałce

 

Skąd wiedzieć czy woda jest twarda?

Jeśli korzystasz z wody miejskiej również możesz mieć problem ze zwiększoną twardością. Można nawet powiedzieć, że jest na to duża szansa! Twardość wody miejskiej w Polsce bardzo często przekracza wartość, która nie powoduje zniszczeń. Aby ustalić, czy twoja woda jest twarda wystarczy skontaktować się z dostawcą owej wody. Można też oprzeć się na własnej obserwacji. Jeśli w czajniku osadza się kamień nawet w małych ilościach  - możemy już mówić o zwiększonej twardości. Jeśli osad jest w czajniku to jest też w instalacji C.O. 

 

W przypadku wody pochodzącej z własnego ujęcia/studni także istnieje duża szansa na przekroczony stopień twardości 150 CaCO3/l - to już woda średnio twarda, która śmiało mogłaby zostać zmiękczona). Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy woda jest twarda będzie zlecenie badań fizykochemicznych. Więcej o badaniu wody ze studni możesz przeczytać w artkule: Jak zbadać wodę ze studni i ile to kosztuje?

 

Twarda woda osadziła się na słuchawce prysznicowej - kamień w toalcie

 

Jak mierzyć twardość wody - jednostki

Najpopularniejsze są stopnie niemieckie (np. 30°dH), ale istnieje też skala francuska i angielska. Ostatnio coraz popularniejsza jest też skala CaCO3/l (np. 300 CaCO3/l). 

Wszystkie wyżej wymienione skale stosuje się w celu określenia twardości ogólnej wody. Nie przejmuj się jednak, jeśli laboratorium podało twój wynik w skali angielskiej lub francuskiej - można przeliczyć wszystkie wartości i uzyskać wynik w pożądanej skali, np. przechodzą ze stopni angielskich do formatu CaCo3/l.

 

Jaka twardość wody do picia?

Najlepsza woda do picia to taka, w której stężenie wapnia nie spadania poniżej 30 mg/l i nie jest wyższe niż 80mg/l. Zawartość magnezu w wodzie przeznaczonej do spożycia zaleca się utrzymywać w przedziale od 30 do 125 mg/l. 

Szansa na to, że trafimy na taką wodę z wodociągów lub studni jest bliska zeru. Jeśli nie chcesz kupować wody w butelkach, warto rozważyć system odwróconej osmozy. Takie urządzenie wyposażone jest w filtry, które wzbogacają uprzednio wyjałowioną wodę o idealną ilość wapnia i magnezu. Szczególnie polecany jest system Aquaphor Morion 101S, ponieważ umożliwia wymianę wkładów filtrujących bez użycia narzędzi, posada atest PZH i świetlnie radzi sobie nawet z bardzo zanieczyszczoną wodą.

 

Para młodych ludzi siedzi przy systemie odwróconej osmozy aquaphor morion 101s

 

 

Jaka powinna być twardość wody użytkowej?

Znamy już twardość wody najlepiej nadającej się do spożycia - uzyskuje się ją za pomocą systemu odwróconej osmozy lub zwyczajnie kupując wodę w markecie (co jest droższe i nie ekologiczne). Jaka jest natomiast zalecana twardość wody w całym domu? Jakie stężenie CaCo3/l będzie optymalne do prawidłowego działania sprzętu grzewczego, AGD  i instalacji? Zaznaczmy na początku, że nie zawsze maksymalnie miękka woda jest najlepszym rozwiązaniem, może ona powodować np. trudności ze spłukiwaniem mydła z ciała (bardzo miękka woda może powodować zwiększone pienienie). 

Eksperci uznają, że idealna twardość wody to 3-7°dH, czyli 50 - 120 mg CaCO3/l

 

Jaka jest skala twardości wody?

 

  • 0 – 70 mg CaCO3/l – woda bardzo miękka
  • 80 – 140 mg CaCO3/l – woda miękka
  • 150 – 210 mg CaCO3/l – woda średnio twarda
  • 220 – 320 mg CaCO3/l – woda twarda
  • 320 mg CaCO3/l i więcej – woda bardzo twarda

 

Jak samemu sprawdzić twardość wody?

Wcześniej pisaliśmy już, że twardość wody w przypadku wody miejskiej możesz sprawdzić na oficjalnej stornie wodociągów. Jeśli masz zmiękczacz i chcesz sprawdzić jego skuteczność, lub zwyczajnie uzyskać dokładniejszy wynik - wykonaj kropelkowy test na twardość wody. Możesz go kupić w sklepie Niezawodni.net.pl 

 

Jak działa zmiękczanie wody?

Najpopularniejszy sposób na pozbycie się twardej wody to zmiękczacz. Ich zadaniem jest usunięcie lub zredukowanie jonów odpowiedzialnych za twardość, czyli wapnia i magnezu i wymienienie ich na jony sodu (które są neutralne i nie powodują zniszczeń). 

Cały proces odbywa się automatycznie i nazywa się wymianą jonową .  Zmiękczacze wody instaluje się centralnie, ponieważ uzdatniają wodę w całym domu. Dostępne są modele w wielu rozmiarach - od bardzo małych mieszczących się w szafce pod zlewem, do podwójnych zmiękczaczy przemysłowych.

Najpopularniejsze są rozwiązania o wielkości 20-30L (to pojemność żywicy, czyli wkładu, który zatrzymuje substancje odpowiedzialne za twardość). Przy wyborze zmiękczacza warto kierować się jakością głowicy, ponieważ to najbardziej narażony na awarie element. Niezmiennie od lat mianem bezawaryjnych zmiękczaczy, cieszą się modele Clack WS1CI i WS1CK.

 

Polecane zmiękczacze do wody - Niezawodni,net.pl

 

 

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 24 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-08
Bardzo dobra obsługa sklepu. Szybko dobrano mi odpowiednie urządzenie które stoi już u mnie zainstalowane. Plus za normalne ceny instalacji i przede wszystkim dobre wykonanie montażu (niestety nie mogę tu dodać zdjęcia, co uważam za mały strzał w kolanu ze strony sklepu :)). Zdecydowałem się na najdroższy zestaw jaki mi zaproponowano, czyli Oxyline jako odżelazianie i za nim zmiękczacz. Dzisiaj wybrałbym tak samo, różnica w wodzie jest widoczna od razu, zniknął też zapach zgniłego jaja.
2023-11-16
Zmiękczacz Supreme Soft 26 kupiony 10.11.2023, dostarczony po 2 dniach roboczych. Jeszcze nie montowałem i nie testowałem, ale widzę już że zmiękczacz jest jakościowy i montaż będzie prosty. Gratisy dojechały
pixel