Jak usunąć żelazo z wody?
Decyzja o własnej studni jest opłacalnym krokiem, ale trzeba mieć na uwadze fakt, że wiąże się często z potrzebą uzdatniania wody. Najczęstszym problemem posiadaczy studni głębinowych jest żelazo. W tym artykule odpowiemy na pytanie: jak usunąć żelazo z wody? Opiszemy konkretne systemy, przedstawiając ich wady i zalety.
Żelazo w wodzie — najczęstsze problemy
Norma żelaza w wodzie to 0,2 mg Fe/litr. Co, jeśli Twoja woda przekracza tę normę? Wtedy stanie się mętna, zmieni smak (na metaliczny) i barwę. Woda z przekroczonym stężeniem żelaza powoduje powstawanie plam na praniu i co najgorsze — osadza się na armaturze i powoduje korozję wewnątrz instalacji, prowadząc awarii.
Żelazo może pojawić się w wodzie w dwóch formach:
Rozpuszczalnej — Niewidzialne w wodzie. Zauważymy je, jeśli napełnimy zbiornik zażelazioną wodą i pozostawimy ją na kilka godzin — wtedy kolor wody powinien zmienić się na brązowy lub rdzawy.
Nierozpuszczalnej — W tej formie żelazo jest widoczne gołym okiem. Jest też wyczuwalne w smaku, jak i zapachu. Często zauważalne jest w formie brązowych fragmentów żelaza lub rdzawych opiłków.
Usuwanie żelaza w wodzie — na co uważać?
Zbadanie stężenia żelaza w wodzie to zbyt mało. Aby skutecznie i na stałe pozbyć się żelaza z wody musimy znać też inne parametry jak: pH, mangan, jon amonowy, mętność i barwę. Domowe testy na obecność żelaza również nie są skuteczne. Jedyne rozwiązanie to profesjonalne badania w laboratorium, o których więcej pisaliśmy w artykule: Badanie wody – gdzie zrobić i ile kosztuje?
Jaki uzdatniacz usuwa żelazo z wody?
Do usuwania żelaza nie ma uniwersalnego rozwiązania. Żaden z omawianych uzdatniaczy nie jest lepszy ani gorszy — każdy z nich jest przystosowany do innych warunków.
Niektóre urządzenia usuwają oprócz żelaza też twardość, niektóre nadają się do pracy przy bardzo niskim poziomie pH czy nawet są w stanie wyeliminować jon amonowy. Urządzenia różnią się też wielkością. To, jak duży odżelaziacz sprawdzi się w Twoim przypadku, zależy głównie od stężenia żelaza i zużycia wody w skali miesiąca.
Bez względu na to, jaką stację wybierzesz — koniecznie pamiętaj zainstalować przed nią filtr wstępny.
Filtry wstępne mechaniczne
Filtr mechaniczny to podstawa. Niezależnie od tego, czy stoisz przed zakupem odżelaziacza, zmiękczacza, czy stacji wielofunkcyjnej — koniecznie wyposaż się w dobry filtr wstępny. Dlaczego? Filtr wstępny chroni główny system uzdatniania przed zanieczyszczeniami i odpadkami z rur.
Jego instalacja przyczynia się do znacznego wydłużenia działania systemu i jest też często podstawą do zachowania gwarancji. Obecnie najlepszym rozwiązaniem są belgijskie filtry Cintropur NW25, które montuje się także w instalacjach przemysłowych, gdzie nie ma miejsca na błędy.
Szukając rozwiązania, najpewniej spotkasz się z filtrami, na wymienne wkłady odżelaziające. Te produkty działają, ale w bardzo ograniczonym stopniu. Zazwyczaj stosuje się je na potrzeby domków letniskowych lub w innych miejscach krótkiego pobytu. Pamiętaj też, że sprawdzą się one tylko przy bardzo niewielkich przekroczeniach żelaza.
W zdecydowanej większości przypadków woda będzie wymagać profesjonalnych odżelaziaczy z napowietrzaniem lub stacji wielofunkcyjnych.
Odżelaziacze z napowietrzaniem wewnątrz butli
Najchętniej wybierany sposób na walkę z żelazem i manganem w wodzie. Może pracować z hydroforem przeponowym lub z falownikiem bez zbiornika (pompą z falownikiem). Wzbogaca wodę w tlen, który wytrąca z niej żelazo i mangan, a następnie filtruje przez specjalne złoże. Ogromną zaletą takich odżelaziaczy jest usuwanie siarkowodoru, który jest gazem odpowiedzialny za zapach zgniłych jaj w wodzie.
Najlepszym przykładem odżelaziaczy z napowietrzaniem wewnątrz butli są systemy Oxyline. Zastosowane w nich komponenty zostały wyprodukowane w USA i Europie. Sercem odżelaziaczy Oxyline jest bezawaryjna i prosta w obsłudze głowica amerykańskiej marki Clack, która posiada wewnętrzny, automatyczny zawór bypass dający użytkownikom dostęp do wody, nawet podczas regeneracji.
Po przefiltrowaniu określonej ilości wody, odżelaziacz (jak każde tego typu urządzenie) musi się zregenerować. Ogromną zaletą tego systemu jest to, że jako jedyne w tym zestawieniu nie wymaga soli, ani nadmanganianu potasu do regeneracji. Regeneruje się tylko wodą i powietrzem.
Stacje wielofunkcyjne
Stacje wielofunkcyjne są świetnym wyborem jeśli w wodzie oprócz żelaza występuje duża twardość, jon amonowy i mangan.
Stacje wielofunkcyjne nie usuwają siarkowodoru, a do regeneracji potrzebują soli - jak w przypadku zmiękczaczy. Rekompensują jednak ten fakt wielozadaniowością i eliminacji kilku problemów stosunkowo niskim kosztem.
Najpopularniejsze stacje wielofunkcyjne to te, które są wyposażone w automatyczne głowice z zaworem, pozwalającym na korzystanie z wody nawet podczas regeneracji. Clack WS1CI i WS1CK to najchętniej wybierane modele, które odznaczają się prostą obsługą i bezawaryjnością.
Urządzenia regenerowane nadmanganianem potasu
Regeneracja nadmanganianem potasu jest skuteczna przy usuwaniu żelaza i manganu, ale to coraz rzadziej spotykana forma uzdatniania wody ze względu na koszty, żywotność urządzeń i bezpieczeństwo.
Drobny błąd przy uzupełnianiu nadmanganianu potasu może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Lepiej zastąpić tą metodą odżelaziaczem z napowietrzaniem wewnątrz butli lub stacją wielofunkcyjną.
Zmiękczacze wody do usuwania żelaza?
Często spotykamy się z pytaniami o zmiękczacz wody usuwający żelazo. Wprawdzie odpowiedni tryb regeneracji i niektóre złoża zmiękczające usuną z wody śladowe ilości żelaza, ale my zdecydowanie odradzamy ten wybór.
Usuwanie żelaza z wody przy pomocy zmiękczacza drastycznie obniża skuteczność zmiękczania wody i żywotność urządzenia.
Stacje uzdatniania wody, stworzone z kilku urządzeń
Może być tak, że wyniki wody wykluczają użycie tylko jednego systemu. Przykładem takiej sytuacji jest woda o zapachu zgniłych jaj i dużym stężeniem jonu amonowego. W takiej sytuacji należy wyposażyć się w odżelaziacz Oxyline z napowietrzaniem, który usuwa żelazo, mangan i siarkowodór, a dodatkowo za odżelaziaczem zainstalować stację wielofunkcyjną, w celu usunięcia jonu amonowego.
Czasem problem leży w pH wody. Za niski poziom pH sprawia, że niektóre urządzenia nie będą pracować poprawnie, lub ich zdolność filtracji będzie ograniczona. Wtedy stosuje się urządzenia do podnoszenia poziomu pH. Jednym z nich jest pH neutralizer, który instalowany jest zazwyczaj przed odżelaziaczem z napowietrzaniem wewnątrz butli.
Opisujemy takie przypadki, aby pokazać, że uzdatnianie wody, choć pozornie proste, często wymaga wiedzy, którą nabyć można tylko przez doświadczenie. Dlatego nie warto kupować urządzeń na własną rękę. Skorzystaj z naszej pomocy i gwarancji na skuteczność zakupionych systemów. Razem wybierzemy najlepsze rozwiązanie dla Twoich potrzeb.