Co to znaczy, że zmiękczacz wody się regeneruje?

Wszystkie zmiękczacze do wody wykonywać tak zwaną regenerację. Czyli mówiąc najprościej - oczyszczać się. To właśnie z regeneracji bierze się przewaga zmiękczaczy nad filtrami z wkładami zmiękczającymi, które nie mogą się regenerować i po wyczerpaniu zdolności zmiękczania wody nadają się do wyrzucenia. Zmiękczacz po regeneracji może na nowo pracować i powtarzać ten proces przez lata.
Co to jest regeneracja zmiękczacza do wody?
Wymiana jonów wapnia i magnezu na neutralne jony sodu, to najlepszy sposób na pozbycie się twardej wody. Warto wiedzieć, jak działa zmiękczacz, zanim przejdziemy do samej regeneracji.
Woda wpływa do zmiękczacza i wypełnia butle na złoże jonowymienne. Wtedy woda ma bezpośredni kontakt ze złożem, które przyciąga do siebie jony wapnia i magnezu i w pewnym sensie je wchłania, zastępując neutralnymi jonami sodu.
Złoże jonowymienne, może wchłonąć określoną ilość wapnia i magnezu, dlatego po pewnym czasie musi się z nich oczyścić i tak właśnie dochodzimy do procesu regeneracji zmiękczacza wody.
W czasie regeneracji złoże jonowymienne ponownie wypełnia się jonami sodu, które czerpie z roztworu wody z tabletkami solnymi (czyli solanką), by móc wymienić je na jony wapnia i magnezu. Następnie jony wapnia i magnezu, które zostały przechwycone przez złoże są wyrzucane na zewnątrz, do kanalizacji.
Jakie są etapy regeneracji w zmiękczaczu wody?
W przypadku większości urządzeń, regeneracja odbywa się w dwóch etapach. Pierwasza faza to zazwyczaj dozowanie solanki i podawanie jej na złoże, by mogło wymienić wspomnianą solankę na jony wapnia i magnezu. Druga faza to płukanie złoża samą wodą.
Szczegółowo, etapy regeneracji w większości zmiękczaczy wody wyglądają następująco:
- Zbiornik na sól napełnia się wodą. Woda miesza się z tabletkami solnymi i tak powstaje rozwór solanki.
- Solanka zostaje zassana do butli na złoże. Trafia do niej od dołu i wypychana jest ku górze, wyposażając każdy fragment złoża w jony sodu.
- Kolejnym etapem jest płukanie złoża. Odbywa się on po to, by usunąć solankę ze złoża. Złoże ma już neutralne jony sodu, dlatego nie potrzebujemy go w butli. Ten etap jest odpowiedzialny za eliminację słonego smaku wody.
- Ostatni etap to płukanie końcowe. W jego trakcie woda jeszcze raz przepływa przez złoże, ale tym razem od góry do dołu. Ma to na celu całkowite usunięcie solanki z butli na złoże.
Czy w trakcie regeneracji zmiękczacza można używać wody?
Nie każdy zmiękczacz pozwala na korzystanie z wody w czasie regeneracji. Jeśli głowica nie jest wyposażona w wewnętrzny bypass (czyli obejście) - woda nie poleci. Zmiękczacze, które posiadają taką funkcję wyposażone są np. w głowicę Clack WS1CK lub WS1CI. Jeśli masz zmiękczacz z taką głowicą możesz korzystać z wody podczas regeneracji, ale woda nie będzie wtedy zmiękczana.
Zmiękczacz wody domyślnie jest programowany tak, by regeneracja odbywała się około godziny 2 w nocy. Wtedy pobór wody jest z reguły najmniejszy.
Ile czasu trwa regeneracja zmiękczacza wody?
Zmiękczacz wody regeneruje się około 60 minut, ale ten czas zależy od tego, jak duże jest urządzenie. W przypadku mniejszych zmiękczaczy, o pojemności np. 15L będzie to około 30 minut. Na ten wynik przekłada się też twardość wody - im wyższa twardość, tym dłuższa regeneracja.
Rodzaje regeneracji w zmiękczaczach do wody
Większość zmiękczaczy dostępnych na rynku wykonuje regenerację automatycznie. Jedyne, o czym musisz pamiętać to by w zbiorniku na sól nie zabrakło soli. To jak często należy dosypywać sól, zależy od wielkości urządzenia i twardości wody wejściowej. Z reguły, w przypadku 4-osobowej rodziny jest to mniej niż 1 worek na miesiąc.
Regeneracja czasowa
Regeneracja czasowa jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, ale do jej wad należy niska ekonomia. Regeneracja odbywa się w konkretnych przedziałach czasowych, które możesz samodzielnie ustawić (najczęściej ustawia się regeneracją na co 7 dni). Regeneracja czasowa jest niekorzystna ekonomicznie, ponieważ zawsze zużyje tyle samo wody i soli, nawet jeśli w tym miesiącu wszyscy domownicy wyjechali na wakacje i pobór wody był mniejszy). Regeneracja czasowa nie jest więc najlepszym rozwiązaniem, gdyż zwiększa niepotrzebnie koszty eksploatacji systemu. Stosuje się ją w budżetowych zmiękczaczach wody.
Regeneracja objętościowa
Regeneracja objętościowa, jak sama nazwa wskazuje odbywa się po tym, gdy ustalona objętość wody przepłynie przez zmiękczacz. Dzięki takiej regeneracji oszczędzamy sól i wodę, ponieważ nie dojdzie do sytuacji, gdzie regeneracja odbędzie się za wcześnie.
Regeneracja czasowo - objętościowa
Regeneracja czasowo - objętościowa, to obecnie najlepszy sposób regeneracji zmiękczacza wody. Jest najbardziej ekonomiczny i zapewnia odpowiednią częstotliwość regeneracji.
Bazuje na regeneracji objętościowej, ale działa z pewnym wyprzedzeniem. Zmiękczacz regeneruje się wtedy, gdy zużycie wody jest małe (czyli np. o 2:00 w nocy), nawet gdy ma jeszcze możliwość zmiękczania, ale jest ona na wyczerpaniu. Dodatkowo, gdy w domu nie będzie nikogo przez np. miesiąc, zmiękczacz sam się zregeneruje co 2 tygodnie, aby zapewnić odpowiednią ilość regeneracji, dla poprawnej żywotności złoża.
Jak często ma regenerować się zmiękczacz?
Złoże w zmiękczaczu powinno regenerować się odpowiednio często i można to samemu obliczyć. Prosty wzór sprawdzi się w przypadku prawie wszystkich modeli dostępnych na rynku.
45 x (ilość złoża) : (twardość wody podana w CaCO3) =
(45 to liczba, która określa pojemność jonowymienną większości złoża, w większości przypadków.)
Czym różni się regeneracja UpFlow od DownFlow?
Wyróżniamy 2 rodzaje przepływu regeneracji: UpFlow (przeciwprądowa) i DownFlow (współprądowa).
W przypadku regeneracji DownFlow, złoże jonowymienne zostaje zmieszane. Ten etap fachowo nazywa się backwash. Backwash nie występuje w regeneracji UpFlow, ponieważ tam od razu następuje solankowanie, a solanka podawana jest na złoże od dołu do góry.
Brak etapu backwash w regeneracji UpFlow daje mniejsze zużycie wody na regenerację, ale w większości przypadków nie jest to korzystne rozwiązanie. Zalecamy, aby w warunkach domowych korzystać z regeneracji współprądowej, czyli DownFlow.
Regenerację UpFlow wykorzystuje się częściej przy urządzeniach wielofunkcyjnych niż w przypadku zmiękczaczem, by usunąć żelazo z wody pochodzącej ze studni.