Dlaczego odżelaziacz wody nie działa? Oto najczęstsze przyczyny
Woda z własnego ujęcia często wiąże się z koniecznością zastosowania odżelaziacza do wody. To z reguły bezawaryjne i bezobsługowe urządzenia, pod warunkiem, że zostaną zainstalowane i dobrane w odpowiedni sposób. W tym artykule omówimy najczęstsze przyczyny problemów związanych z odżelaziaczami do wody.
Na początku chcemy też przypomnieć, że w sklepie niezawodni.net.pl otrzymasz bezpłatną pomoc w kwestii doboru odpowiedniego odżelaziacza. Wystarczy, że prześlesz nam wyniki badania fizykochemicznego wody. O tym jak zrobić takie badania pisaliśmy w tym artykule.
1: Odżelaziacz wody jest za mały
Wielkość odżelaziaczy do wody określa się zazwyczaj w litrach. Jednostka ta odnosi się do ilość złoża filtrującego wewnątrz butli - w ogromnym uproszczeniu można powiedzieć, że działa to jak dzbanek filtrujący. Im więcej złoża, tym większa jest wydajność i żywotność odżelaziacza. Intuicja może podpowiadać, żeby wybrać największy z możliwych odżelaziaczy (jeśli budżet i wielkość pomieszczenia nas nie ogranicza). Nie jest to jednak najlepszy pomysł. Odżelaziacz powinien być wybrany według ścisłych norm, ale ty nie musisz ich znać. Skontaktuj się z nami - pomożemy wybrać Ci odpowiedzi odżelaziacz!
Jeśli pobór wody jest większy niż założono przy wyborze odżelaziacza, za małe urządzenie zwyczajnie nie nadąży filtrować wody. Co się wtedy stanie? W wodzie pojawi się żelazo i będzie występować do czasu przeprowadzenia następnej regeneracji. Właśnie dlatego warto skonsultować wybór z ekspertem.
2: Zły rodzaj odżelaziacza wody
Najczęściej wybierany sposób na usunięcie z wody żelaza to systemy z napowietrzaniem wewnątrz butli, np. Oxyline lub Oxydizer. Nie znaczy to jednak, że urządzenie będzie działać poprawnie w każdych warunkach. Przy doborze odżelaziacza, należy kierować się chłodną matematyką. Szczególnie istotne są takie czynniki jak pH, stężenie żelaza i stężenie manganu.
Dostarczając nam wyniki wody unikniesz błędu na poziomie doboru wielkości i rodzaju urządzenia.
3: Błąd w montażu odżelaziacza wody
Producenci odżelaziaczy wody rzadko wymagają montażu urządzenia przez autoryzowany serwis, pozwala to na zmniejszenie kosztów przez skorzystanie z usług lokalnego hydraulika lub samodzielne wykonanie całej pracy.
Zdarzają się jednak przypadki, w których brak wiedzy i doświadczenia przy instalacji prowadzą do awarii odżelaziaczy do wody. Jednym z takich przykładów może być zainstalowanie odżelaziacza za hydroforem, brak jakiejkolwiek filtracji wstępnej, czy pominięcie obejścia.
Decydując się na samodzielne przeprowadzenie instalacji dokładnie zapoznaj się ze schematem i pamiętaj o dobrych radach:
- Odżelaziacz instaluje się zawsze przed hydroforem.
- Przed odżelaziaczem koniecznie zainstaluj filtr wstępny o gradacji 20-50 mikronów
- Zbuduj obejście lub skorzystaj z dedykowanych zaworów do konkretnych modeli, np. do oxyline przewidziany jest ten produkt.
- Warto skorzystać z elastycznych węży przyłączeniowych - ułatwi to pracę, ale nie jest konieczne.
3: Uszkodzona, lub za słaba pompa
Problem może leżeć też po stronie pompy. Rzecz ma miejsce głównie w sytuacji gdzie zmiękczacz działał prawidłowo, ale od pewnego czasu jakość wody uległa pogorszeniu. Pompa wcale nie musi być uszkodzona - może być zwyczajnie zbyt mało wydajna, przez co odżelaziacz nie będzie odpowiednio wypłukiwał złoża z żelaza w trybie regeneracji.
Aby sprawdzić czy twoja pompa będzie odpowiednia, sprawdź jakiego ciśnienia wymaga odżelaziacz. Powinien on znajdować się w opisie towaru lub karcie katalogowej. Dla przykładu system Oxyline wymaga ciśnienia od 3 do 8,6 bar.
5: problem z regeneracją odżelaziacza
Jeśli odżelaziacz nie regeneruje się, lub regeneruje się niepoprawnie - nie ma mowy o skutecznym odżelazianiu. Najczęstsze powody problemów z regeneracją odżelaziacza wody to:
Brak soli lub za mało soli:
Najczęstszym powodem niepoprawnej regeneracji jest brak regenerata (czyli np. tabletek solnych w stacjach wielofunkcyjnych) lub ich zbyt mała ilość. Wystarczy uzupełnić sól lub nadmanganian potasu - w zależności od rodzaju systemu. Jeśli korzystasz ze stacji Oxyline lub Oxydzier możesz wykluczyć ten punkt, te systemy nie wymagają uzupełniania żadnych substancji.
Mosty solne:
Drugi, równie prosty do rozwiązania problem to mosty solne (dotyczy to tylko stacji wielofunkcyjnych). To nic innego jak zbrylona sól. Wystarczy uderzyć w nią kijem np. od miotły.
Zalepione wnętrze odżelaziacza:
Jeśli odżelaziacz nie był nigdy serwisowany, a pracuje już kilka lat przy dużym stężeniu żelaza - mogło dojść do zalepiania wnętrza głowicy żelazem. W takim wypadku trzeba odesłać głowicę do serwisu. Niektóre elementy mogą wymagać wymiany
Wyeksploatowane złoże:
Niestety nie istnieje odżelaziacz, który pracowałby w nieskończoność. Jak każdy produkt mechaniczny - kiedyś będzie wymagał wymiany części eksploatacyjnych. Mowa o złożu, czyli substancji wewnątrz urządzenia, która usuwa żelazo (np. Birm, Katalox, Ecomix A). Dobry odżelaziacz jest w stanie pracować w pełni prawidłowo przez 5-10 lat, po tym czasie należy wymienić złoże. Cena takiej operacji to około 500 zł (w zależności od rodzaju złoża / urządzenia). Można wykonać to samodzielnie, lub z naszą pomocą.
Podsumowanie
Większość problemów z odżelaziaczem wody jest możliwa do ominięcia. Wystarczy zbadać wodę i skonsultować swój wybór z profesjonalnym sklepem zajmującym się uzdatnieniem. Pozostałe są zazwyczaj prozaiczne i łatwe do rozwiązania, o ile montaż został wykonany prawidłowo.