Jaką sól stosować do zmiękczaczy wody?

2023-05-31
Jaką sól stosować do zmiękczaczy wody?

Sól pełni wiele funkcji w naszym codziennym życiu, a jednym z jej zastosowań jest zmiękczanie wody. Szacuje się, że istnieje ponad 14 000 różnych zastosowań soli, a Salt Association wspomina, że jest ona kluczowym elementem w procesie regeneracji żywic jonowymiennych w zmiękczaczach wody. Podstawowym składnikiem soli używanej w tego rodzaju urządzeniach jest chlorek sodu (NaCl), ale jej zawartość nie ogranicza się tylko do tego. Jakie inne substancje można znaleźć w soli do zmiękczaczy wody?

 

Jak działa sól w zmiękczaczach wody?

W zmiękczaczach wody najczęściej występuje proces wymiany jonowej, który odbywa się w złożu zmiękczającym. Kiedy woda o wysokim stężeniu wapnia i magnezu (odpowiedzialnych za twardość wody) przepływa przez żywicę jonowymienną, jony wapnia i magnezu są zastępowane jonami sodu. Aby ponownie zamienić jony wapnia i magnezu na jony sodu, konieczna jest regeneracja złoża za pomocą soli.

W trakcie regeneracji solanka jest pobierana ze zbiornika na sól do butli ze złożem. Następnie zachodzi reakcja wymiany jonów wapnia i magnezu na jony sodu, co pozwala na dalszą pracę żywicy jonowymiennej i tak w kółko.

Zmiękczacze takie jak Clack WS1CI  posiadają złoże, które może regenerować się przez nawet więcej niż 15 lat! Dlatego właśnie warto kupić zmiękczacz, który nie będzie wymagał wymiany złoża co 2-3 lata.

Sól w zmiekczaczu do wody, jaką sól wybrać do zmiękczacza wody - niezawodni.net.pl

 

Co znajduje się w soli do zmiękczania wody?

Sól, która jest stosowana w zmiękczaczach wody, składa się głównie z chlorku sodu, którego zawartość wynosi od 99,1 do 99,9%. Ponadto, może zawierać śladowe ilości różnych metali, siarczanów i węglanów, które są traktowane jako naturalne zanieczyszczenia. Nie mają one jednak wpływu na właściwy przebieg procesu regeneracji żywicy jonowymiennej. Należy jednak kontrolować poziom wilgotności w pomieszczeniach przechowywania soli, gdyż chlorek sodu jest substancją higroskopijną.

 

Sól do zmiękczaczy wody występuje w postaci tabletek, bloków i granulatu. Wybierając odpowiedni rodzaj soli, warto postępować zgodnie z zaleceniami producenta urządzenia.

My na podstawie doświadczeń zawsze rekomendujemy sól marki CIECH lub SOLAQUA

 

Jakie rodzaje soli są używane w zmiękczaczach wody?

Większość zmiękczaczy wody dostępnych na rynku wymaga stosowania soli w formie tabletek (pastylek), które są produkowane z soli warzonej o niewielkiej zawartości substancji przeciwzbrylającej. W niektórych przypadkach można używać soli do zmiękczaczy w formie bloków lub granulatu. Zanim wybierzesz odpowiedni rodzaj soli, zapoznaj się z instrukcjami dotyczącymi Twojego zmiękczacza wody.

 

Jak często należy uzupełniać zbiornik solanki?

Częstotliwość uzupełniania zbiornika solanki jest uzależniona od wielu czynników, takich jak twardość wody, zapotrzebowanie na wodę w budynku oraz rodzaj i wielkość zbiornika solanki. W praktyce zazwyczaj odbywa się to raz na kilka tygodni lub nawet miesięcy.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze soli?

Wybierając sól do zmiękczacza wody, warto skierować się w stronę soli pastylkowej (o ile producent nie zaleca innego rozwiązania). Wysokiej jakości pastylki solne rozpuszczają się równomiernie i nie tworzą mostów solnych, co gwarantuje prawidłowe działanie zmiękczacza wody. 

Podsumowując, sól do zmiękczaczy wody zawiera głównie chlorek sodu oraz śladowe ilości innych substancji, takich jak metale, siarczany i węglany. Jest niezbędna do procesu regeneracji żywicy jonowymiennej, który jest kluczowy dla zachowania właściwego działania urządzenia. 

Zaufane Opinie IdoSell
4.97 / 5.00 29 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-30
Opinię piszę o roku użytkowania odżelaziacza i stacji wielofunkcyjnej, jestem właśnie po pierwszy serwisie urządzeń. Woda bardzo dobrze zareagowała na zaproponowane przez Niezawodnych systemy (oxyline plus + stacja wielofunkcyjna Clack WS1CI). Wyniki wody jak i sprawdzenie "na oko" potwierdza skuteczność. Jestem bardzo zadowolony i będę polecał.
2024-02-08
Bardzo dobra obsługa sklepu. Szybko dobrano mi odpowiednie urządzenie które stoi już u mnie zainstalowane. Plus za normalne ceny instalacji i przede wszystkim dobre wykonanie montażu (niestety nie mogę tu dodać zdjęcia, co uważam za mały strzał w kolanu ze strony sklepu :)). Zdecydowałem się na najdroższy zestaw jaki mi zaproponowano, czyli Oxyline jako odżelazianie i za nim zmiękczacz. Dzisiaj wybrałbym tak samo, różnica w wodzie jest widoczna od razu, zniknął też zapach zgniłego jaja.
pixel