Jaki zbiornik hydroforowy wybrać do uzdatniania wody?

2025-03-06
Jaki zbiornik hydroforowy wybrać do uzdatniania wody?

 

Uzdatnianie wody i wybór zbiornika hydroforowego często się pokrywa. Hydrofory, które nazywamy też zbiornikami ciśnieniowymi mają wiele rodzajów, więc wybór odpowiedniego nie zawsze jest oczywisty, zwłaszcza gdy musi być on kompatybilny z uzdatniaczem wody.

Hydrofor i zbiornik hydroforowy to dwie różne rzeczy. Sam zbiornik hydroforowy pełni funkcję magazynowania wody i zapewnia stałe ciśnienie. Hydrofor jest natomiast zestawem urządzeń, czyli: zbiornikiem hydroforowym, pompą hydroforową, presostatem i zaworami.

Hydroforów używa się zarówno w domach, jak i w przemyśle. Spotkamy je w większości instalacji wodnych, które wykorzystują wodę ze studni. Najczęściej instaluje się je w garażu lub w piwnicy. Ważne jest, aby temperatura w pomieszczeniu, gdzie będzie hydrofor nie spadała poniżej 0°C, ze względu na zamarzanie wody.

Wyróżniamy 2 rodzaje zbiorników hydroforowych: przeponowe i bezprzeponowe. 

 

Niebieski zbiornik hydroforowy przeponowy i srebrny zbiornik ocynkowany wimest z osprzętem 

 

Jak działa zbiornik hydroforowy?

 

Niezależnie od tego, jaki rodzaj zbiornika hydroforowego wybierzesz będzie on działał na tej samej zasadzie. Zbiornik hydroforowy jest wypełniony w części powietrzem i w części wodą. Gdy załącza się pompa, woda zaczyna wypełniać jeszcze większą część zbiornika, a powietrze mniejszą. Dzięki temu w zbiorniku hydroforowym wzrasta ciśnienie, które wypycha wodę ze zbiornika.

Włączaniem i wyłączaniem pompy steruje presostat, który pełni funkcję czujnika ciśnienia. Presostat automatycznie wyłączy pompę, gdy w zbiorniku hydroforowym zostanie osiągnięte odpowiednie ciśnienie. Gdy odkręcisz któryś z kranów ciśnienie w zbiorniku wypchnie wodę.

Po odkręceniu kranu ciśnienie spadnie, ale nie oznacza to, że woda przestanie płynąć. Gdy ciśnienie spada, presostat uruchamia pompę, która dodaje wody do zbiornika i podnosi ciśnienie. 

Wydajność pompy powinna odpowiadać najwyższemu godzinowemu zapotrzebowaniu na wodę. Pamiętaj o tym wybierając pompę do swojej studni. Warto, aby pompa nie miała wydajności mniejszej niż 40l/min, gdyż w niektórych przypadkach komplikuje to dobór stacji uzdatniania wody i zwiększa koszty. 

Pompa w ciągu godziny może uruchomić się określoną ilość razy. Jeśli wybierzesz zbyt mały zbiornik hydroforowy w stosunku do zużycia wody w Twoim domu z pewnością dojdzie do awarii pompy. 

 

Zalety i wady zbiorników hydroforowych

 

Zanim przejdziesz do wyboru hydroforu, warto wykonać badania wody. Dzięki temu będziesz mógł przesłać nam wyniki, a my pomożemy Ci uniknąć nietrafionego zakupu hydroforu i dobierzemy odpowiedni sprzęt. Parametry wody (np. żelazo i mangan) mogą wskazywać na konieczność zastosowania konkretnego hydroforu. Niektóre systemy uzdatniania (np. odżelaziacze) wody będą pracować tylko z konkretnymi zestawami hydroforowymi.

 

Darmowy dobór - cta - sprawdzam

 

Hydrofory bezprzeponowe

 

Bezprzeponowe zbiorniki hydroforowe charakteryzują się membraną zainstalowaną wewnątrz. Właśnie dlatego można nazywać je też hydroforami membranowymi.

Ta membrana dzieli wnętrze zbiornika hydroforowego na dwie części. W jednej magazynowana jest woda, a w drugiej powietrze. 

 

hYDROFOR BEZPRZEPONOWY - zalety i wady hydroforu

 

Hydrofory ocynkowane

 

Hydrofory ocynkowane mają zazwyczaj duże pojemności, które zaczynają się od 100 L i kończą na 1500 L. Najczęściej wybierane do zastosowań domowych są zbiorniki hydroforowe o pojemności 300L. Ten rodzaj hydroforów można łączyć z pompami głębinowymi i ssącymi. Przez zastosowanie ocynku, ten rodzaj hydroforów jest bardzo odporny na różne warunki, a przez to najczęściej wybierany.

Przy wyborze zbiornika hydroforowego najważniejszy jest odpowiedni dobór pojemności. 

 

HYDROFOR OCYNKOWANY - wady i zalety zestawu dydroforowego

 

Jaki zbiornik hydroforowy wybrać, gdy trzeba uzdatniać wodę?

 

Woda ze studni często charakteryzuje się przekroczonym żelazem i manganem, co wymaga zastosowania stacji uzdatniania wody. Najczęściej instaluje się odżelaziacze wody lub stacje wielofunkcyjne.

W większości przypadków najlepszym rozwiązaniem będzie zbiornik hydroforowy ocynkowany, o pojemności 300L. Taki zbiornik pozwala na zastosowanie bardzo skutecznych odżelaziaczy z napowietrzaniem wewnątrz butli Oxyline, które radzą sobie nawet z bardzo dużymi przekroczeniami żelaza. Ciekawostką jest, że te systemy mogą pracować bez hydroforu, o ile posiadasz pompę z falownikiem. 

 

mAIL I TELEFON DO NIEZAWODNI.NET.PL  - baner dot. darmowego doboru stacji uzdatniania wody

 

Podsumowanie

 

Każdy hydrofor pełni taką samą funkcję, ale nie każdy będzie współpracował z systemami uzdatniania wody. Wybór hydroforu powinien zaczynać się od wykonania badań wody, ponieważ możliwe, że woda będzie wymagać inwestycji w uzdatniacz (np. odżelaziacz wody).

Polecane

Prawdziwe opinie klientów
5 / 5.0 36 opinii
pixel