Najczęstsze pytania o wodę ze studni

2023-04-03
Najczęstsze pytania o wodę ze studni

Najczęstsze pytania o wodę ze studni - TOP 5 pytań.

Własne ujęcie wody czy woda miejska? To częste pytanie, zwłaszcza na etapie budowy. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Trzeba jednak pamiętać, że woda ze studni to własne źródło bardzo taniej wody. Mimo, że wiąże się to z dużym jednorazowym wydatkiem - korzystanie z własnego ujęcia jest opłacalne w perspektywie czasu.

 

Przekrój ziemii - studnia głębinowa - sposób na uzdatnianie wody to wielofunkcyjny odżelaziacz wody Clack ws1ci ze złożem ECOMIX A -

 

1: Czy woda ze studni jest darmowa?

Tak, na ten moment woda ze studni jest darmowa. Jedyny wyjątek od tej odpowiedzi stanowią podmioty prawne, które zleciły wykopanie studni na podstawie pozwolenia wodnoprawnego. Jednakże w praktyce, większość osób decydujących się na korzystanie z własnego ujęcia zapłaci tylko za jej wykopanie i filtrację (jeśli zajdzie taka potrzeba).

Po zakończeniu odwiertu studni należy zawsze przeprowadzić fizykochemiczne badania wody, a jeśli woda ma być przeznaczona do celów spożywczych, konieczne będą też badania mikrobiologiczne.

O tym jak przeprowadzić takie badania i ile to kosztuje przeczytasz w artykule: Badanie wody - porady i aktualne ceny.

 

2: Czy wodę ze studni można pić?

Tak! Pod warunkiem, że badania nie wskażą na przekroczone normy lub obecność bakterii. Jeśli wyniki wody wskazują na duże stężenia niepożądanych substancji, wodę przed spożyciem trzeba odpowiednio przefiltrować. W tym celu stosuje się najczęściej stacje wielofunkcyjne do uzdatniania wody, lub odżelaziacze z napowietrzaniem. To właśnie żelazo i mangan są najczęstszym problemem wody z własnego ujęcia. O tym jak usunąć żelazo i mangan dowiesz się z artykułu: Jak usunąć żelazo z wody i jak usnąć mangan z wody.

Jeśli w wodzie pojawią się bakterie, konieczne będzie zainstalowanie lampy UV. Usunie ona potencjalne zagrożenie zatrucia pokarmowego. Sprawdzone produkty to lampy UV polskiej marki TMA.

 

3: Czy wodą ze studni można podlewać ogród?

Jeśli w wodzie ze studni pojawią się przekroczenia takich substancji jak żelazo, mangan i jon amonowy - nie powinniśmy podlewać nią roślin. Na trawie i krzewach mogą pojawić się nieestetyczne, rdzawe lub żółte zacieki. Oczywiście po zastosowaniu np. odżelaziacza wody śmiało można podlewać ogród. Sprawdzone systemy do usuwania żelaza to miedzy innymi seria OxylineOxydzier.

 

4: Ile kosztuje uzdatnianie wody ze studni?

Nie lubimy odpowiadać na pytania w stylu: To zależy. Na to jednak nie da się odpowiedzieć inaczej. Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania.

Załóżmy zatem niemalże najgorszy wariant: żelazo w wodzie jest przekroczone, podobnie jak jon amonowy i mangan. Dodatkowo woda jest twarda i pozostawia wszędzie biały wapienny osad. Tu z pomocą przychodzą wielofunkcyjne stacje uzdatniania wody. Najtańszy model w naszej ofercie to budżetowy RX116A3 ze złożem ECOMIX A - bez problemu poradzi sobie z tymi przekroczeniami. W zestawie znajdziesz wszystkie elementy potrzebne do uruchomienia stacji.

Jeśli szukasz najlepszej jakości i bezawaryjnej pracy przez długie lata, weź pod uwagę urządzenia takie jak Clack WS1CI ze złożem ecomix, lub PENTAIR 255/760.

 

5: Skąd widzieć jaki uzdatniacz do wody z własnego ujęcia wybrać?

Najlepiej będzie skontaktować się ze sklepem, który przeanalizuje wyniki wody i dobierze właściwe urządzenie.

Dla tych, którzy chcą zgłębić swoją wiedzę na temat uzdatniania przygotowaliśmy kilka prostych rad. Zachęcamy też do zapoznania się z artykułem: Odżelaziacze w pigułce.

 

Przekroczone żelazo i mangan

To zdecydowanie najpopularniejszy problem, powstaje przez wypłukiwanie skał, których pierwiastki trafiają do wody. Przekroczenie tych substancji objawia się w formie rdzawych zacieków, znacznie skraca też żywotność wszystkich urządzeń mających kontakt z wodą. Żelazo i mangan usuwa się zazwyczaj przy pomocy jednego urządzenia. Najpopularniejsze systemy to takie, które wykorzystują napowietrzanie wewnątrz butli. Należą do nich odżelaziacze Oxyline, które nie wymagają nawet soli do regeneracji, są całkowicie bezobsługowe.

 

Przekroczony poziom siarkowodoru

Nieprawidłowy zapach to najczęściej efekt siarkowodoru. Nazywa się go zapachem zgniłych jaj. Siarkowodór zazwyczaj występuje w asyście żelaza i manganu. Jego przekroczenie można usunąć przez napowietrzanie, stosując np. Wyżej wymieniony system oxyline.

 

W wodzie obecne są bakterie

To największe zagrożenie dla zdrowia, pod względem substancji występującej w wodzie ze studni. Na szczęście ich usuwanie nie wiąże się z dużymi kosztami, robi się to przy pomocy lampy UV. Bardziej niż wystarczająca dla większości przypadków będzie lampa TMA (V20) lub zamiennik tej samej marki.

 

Wszystkie parametry są przekroczone

Nie panikuj, jeśli wszystkie parametry wody ze studni są niewłaściwe. Dzisiaj mamy dostęp do wielofunkcyjnych stacji uzdatniania wody, w bardzo rozsądnych cenach. Większość przypadków kwalifikuje się do takiego rozwiązania. Po instalacji wielofunkcyjnej stacji uzdatniania wody otrzymamy miękką wodę, która nie będzie pozostawiać białego nalotu. Te urządzenia usuwają tez duże stężenia manganu, jonu amonowego i niektóre związki organiczne. Najlepiej oceniane modele to Clack WS1CI i Clack WS1CK ze złożem ECOMIX A.

 

Podsumowanie

Zdarzają się przypadki, w których woda ze studni nie wymaga filtracji. Jeśli podczas badań wody zauważysz jednak przekroczenia, nie panikuj - skontaktuj się z nami w celu ustalenia sposobu działania. Dobierzemy dla Ciebie system, który pozwoli Ci cieszyć się czystą, darmową wodą z własnego ujęcia.

 

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.96 / 5.00 27 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-06
Bezproblemowo mi doradzono i wysłano dwa urządzenia (odżelaziacz i stacja wielofunkcyjna). Podczas rozmowy zawsze dostawałem jasną, ludzką odpowiedź na zadane pytanie bez owijania w bawełnę i chemiczny slogan. Odżelaziacz i stacja wielofunkcyjna działają tak jak powinny, nic dodać, nic ująć. Wyniki wody są okej.
2023-12-31
Super urządzenie jak i sami ludzie odpowiedzialni za sprzedaż i obsługę klienta. Całkiem szybkie i na maksa rzeczowe odpowiedzi na wszystkie moje pytania, mimo, że niektóre pewnie były głupie i oczywiste, ale lubię mieć dopięte na ostatni ;). Przy wodzie ze studni i przekroczeniu jonu amonowego bardzo mocno jak i delikatnie żelaza i manganu świetnie sprawdziła się u mnie stacja clack ws1ci ecomix 60L. Na etapie ustawiania głowicy dobra pomoc fachowca przez telefon bez automatów na infolinii i wciskania tonowo kolejnych numerków. Dostałem to czego oczekiwałem za akceptowalną cenę, całą współpracę oceniam 5/5 i na pewno polecę sąsiadowi (gorszy model od mego). Pozdrawiam.
pixel