Zmiękczacz wody do bliźniaka i domach wielorodzinnych

Zmiękczacze wody w domach są coraz popularniejsze w domach jednorodzinnych, bo pozwalają całkowicie pozbyć się kamienia, który pozostawia twarda woda. Nie każdy wie, że nie ma żadnych przeciwwskazań by stosować zmiękczacze wody w domach wielorodzinnych lub bliźniakach.
W tym artykule podpowiemy Ci, jaki zmiękczacz wody sprawdzi się najlepiej w domach typu bliźniak, których w kraju jest coraz więcej.
Po co instalować zmiękczacz wody w domu?
Twarda woda ma wiele minusów. Niektóre są widoczne gołym okiem, ale te, które powodują największe spustoszenie kryją się wewnątrz instalacji. Kamień spowodowany wysokim stopniem twardości wody osadza się też wewnątrz sprzętów AGD i wymiennikach ciepła.
Zmiękczacz wody, to coraz częściej standard nowego domu
Zdarza się, że deweloper budynku założy zmiękczacz i dostarczy zmiękczoną wodę do wszystkich domów, ponieważ minimalizuje to kosztowne wymiany kotłów grzewczych lub instalacji wod-kan. Częściej jednak ta inwestycja leży po stronie mieszkańców i każdy z nich musi zainstalować zmiękczacz wody we własnym zakresie.
Warto już na etapie planowania zakupu domu wielorodzinnego lub bliźniaka porozmawiać z deweloperem i poinformować go o chęci instalacji zmiękczacza do wody. Oszczędzi Ci to wiele problemów w przyszłości, ponieważ lepiej zadbać o miejsce i obecność kanalizacji na etapie budowy, niż wprowadzać przeróbki po pracach wykończeniowych.
O czym trzeba wiedzieć przed instalacją zmiękczacza wody?
Instalując zmiękczacz wody nie można zapomnieć, że taki uzdatniacz będzie chodził w fazę regeneracji i będzie oddawał popłuczyny. Te popłuczyny, gdzieś należy odprowadzić, dlatego konieczne jest, aby w pomieszczeniu, w którym znajdzie się zmiękczacz była też wejście do kanalizacji.
W praktyce nie zawsze to możliwe. Warto wiedzieć, że zmiękczacz odprowadzi popłuczyny pionowo do góry. Reguła zakłada, że 1 bar w instalacji, to jeden metr wyrzutu popłuczyn w górę. Jeśli ciśnienie w instalacji to 10 bar - zmiękczacz wyrzuci popłuczyny na 10 metrów. Mając tą wiedzę, można planować odprowadzanie popłuczyn do kanalizacji na wyższym piętrze.
Budowa instalacji w bliźniakach i domach wielorodzinnych
W przypadku domów wielorodzinnych i bliźniaków, kluczowa jest budowa instalacji wod-kan w taki sposób, by instalacja zmiękczacza wody była możliwa jeszcze przed rozgałęzieniem na poszczególne gospodarstwa domowe. Konieczne jest też oczywiście płaska powierzchnia, temperatura nie niższa niż 0°C i jedno gniazdko elektryczne.
Jaki zmiękczacz wody do domu wielorodzinnego lub bliźniaka?
Zmiękczacze wody stosowane w domach wielorodzinnych i bliźniakach to przeważnie większe jednostki o pojemności 40L i więcej. W takich inwestycjach najlepiej postawić na sprawdzone i trwałe rozwiązania. Przykładem urządzeń cieszących się świetną opinią są zmiękczacze wody z głowicami Clack WS1CK.
Zmiękczacze wody z Głowicami Clack’a są wypełnione są złożem monosferycznym, które może pracować nawet do 15 lat bez spadku skuteczności zmiękczania wody. Genialna jest też głowica i jej system, który umożliwia korzystanie z wody podczas regeneracji i jest niezwykle ekonomiczny. W zestawie kupionym w sklepie Niezawodni.net.pl jest wszystko czego potrzeba do instalacji.
Kiedy nie da się zainstalować zmiękczacza wody w bliźniaku?
Zmiękczacza centralnego, czyli mówiąc potocznie - wspólnego, na kilka rodzin nie da się założyć, jeśli każde gospodarstwo domowe ma oddzielną kotłownię. Wtedy rozwiązaniem jest montaż mniejszego zmiękczacza wody, na własne potrzeby. Jeśli miejsca jest mało, świetnym wyborem będą zmiękczacze kompaktowe z Głowicami Clack WS1CI.
Dodatkowa filtracja wody w domach wielorodzinnych i bliźniakach
Jeśli wymagasz od wody by nie tylko była miękka, ale też maksymalnie czysta i zdrowa, warto sprawdzić coraz popularniejsze kolumny węglowe. Takie uzdatniacze do wody posiadają aktywny węgiel, który pochłania zanieczyszczenia, a przy okazji usuwa chlor i pestycydy. Najczęściej jest wybierana przez osoby, które mają problemy ze skórą wrażliwą.
Kolejnym rozwiązaniem, które jest też najtańszym sposobem na uzdatnianie wody jest system odwróconej osmozy. To urządzenie służy jednak tylko do filtrowania wody spożywczej, w kuchni, bez możliwości instalacji na cały dom. Idealnie sprawdzi się u osób, które chcą zrezygnować z kupowania plastikowych butelek, bez rezygnowania ze zdrowej wody pełnej minerałów.
Ostatnim sposobem na poprawę wody są lampy bakteriobójcze UV. W wodzie miejskiej normy mikroorganizmów są zachowane, ale może dochodzić do okresowego skażenia. Lampa UV wytwarza światło ultrafioletowe, które zabija bakterie obecne w wodzie, a domownicy są chronieni przed każdym mikroorganizmem.
Dom wielorodzinny a woda z własnego ujęcia
Jeśli dom wielorodzinny podłączony jest do wody ze studni, a nie z wodociągów miejskich, wybór odpowiedniego systemu do uzdatniania wody wymaga więcej wiedzy. W pierwszej kolejności należy przeprowadzić wyniki fizykochemiczne i mikrobiologiczne, a następnie przesłać je do firmy, która zajmuje się profesjonalnym uzdatnianiem wody.
Na podstawie tych wyników, będziemy mogli dobrać odpowiednie rozwiązanie.