Zmiękczacz wody — koszty eksploatacji

2024-04-06
Zmiękczacz wody — koszty eksploatacji

Decydując się na zakup zmiękczacza do wody, prędzej czy później zadasz sobie pytanie “ile to kosztuje?”. Jak się zapewne domyślasz — na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlatego na potrzeby całego artykułu przyjęliśmy pewne założenia. Wszystkie koszty symulowaliśmy na podstawie 4-osobowej rodziny, korzystającej ze zmiękczacza o pojemności 30L z oszczędną głowicą Clack WS1CI i złożem Lewatit S1567.

 

Dla tych, którzy nie chcą przedzierać się przez szczegóły wpisu mamy orientacyjną odpowiedź: Koszt eksploatacji zmiękczacza wody to obecnie ok. 38 zł miesięcznie. 

 

Co wchodzi w koszty użytkowania zmiękczacza do wody?

Elementy, które zaliczają się do kosztów użytkowania zmiękczaczy do wody, posegregowaliśmy od najdroższych do najtańszych:

  • - sól tabletkowa,
  • - woda (do płukania zmiękczacza),
  • - wymiana wkładów w filtrze wstępnym,
  • - koszt zasilania elektrycznego.

W dalszej części wpisu omówimy każdy z tych kosztów osobna.

 

Koszt soli do zmiękczacza

Bez soli zmiękczacze do wody nie będą działać. Tabletki solne to podstawa ich funkcjonowania.

To ile soli będzie zużywał zmiękczacz, zależy od jego wielkości i twardości wody, dlatego przyjmijmy, że w przypadku rodziny 4 osobowej i zmiękczaczu 30L będzie to ok. 12 kg miesięcznie. To przekłada się na koszt 27,5 zł, przy obecnych cenach soli tabletkowej dobrego producenta.

 

Białe Tabletki solne wsypane do zbiornika na sól w zmiękczaczu wody z obudową kompaktową

 

Koszt wody do płukania zmiękczacza

Bez względu na to, jaki zmiękczacz wybierzesz, będzie on pobierał wodę do regeneracji złoża, która później zostanie odprowadzona jako popłuczyny (najczęściej do kanalizacji).

To ile wody zużyje zależy od jego wielkości, a mówiąc konkretniej — ilości złoża (20L, 25L, 30L itd…), oraz twardości wody, którą trzeba zmiękczyć. 

Podanie konkretnego kosztu z tytułu zużycia wody do regeneracji jest niemożliwe, ponieważ wszystko zależy od urządzenia, miesięcznego zużycia i twardości wody. Możemy natomiast uśrednić ten koszt i ustalić go na poziomie 8 zł miesięcznie, w przypadku rodziny 4-osobowej, która zużywa dużo wody.

 

Koszt wymiany wkładów w filtrze wstępnym

Filtr wstępny to obowiązkowy dodatek do każdego zmiękczacza, bez względu na to czy woda pochodzi z wodociągów czy ze studni. Jego zadaniem jest ochrona zmiękczacza przed zanieczyszczeniami mechanicznymi, które mogłyby uszkodzić głowice i złoże zmiękczacza wody. Więcej o filtrach wstępnych napisaliśmy w artykule “Jak wybrać filtr wstępny narurowym?”.

Wkłady najczęściej wymieniamy co 6 miesięcy, ale zdarza się, że woda jest tak brudna, że wymiana wymagana jest nawet częściej niż raz w miesiącu. My zawsze polecamy klientom filtry Cintropur, ponieważ odznaczają się świetną jakością wykonania, spasowaniem uszczelki i turbiną. Koszt wymiany wkładu w tym filtrze to obecnie około 2 zł na miesiąc (zakładając, że wkład będziemy wymieniać co 6 miesięcy).

 

Schemat działania filtrów wstępnych Cintropur do wody, niebieska woda wpływa do przeźroczystego filtra Cintropur NW25

 

Koszt zużycia prądu do pracy zmiękczacza

Każdy zmiękczacz działający automatycznie musi być podłączony do prądu. Głowica sterująca, będąca mózgiem całego systemu uzdatniania.

Oszczędne zmiękczacze z głowicami Clack WS1CI pobierają około 17W w skali roku. Przeliczając to na złotówki, koszt energii elektrycznej miesięcznie przekłada się na 50 groszy w skali miesiąca.

 

Jak zmniejszyć koszty eksploatacji zmiękczacza do wody?

O kosztach eksploatacji należy pomyśleć już na etapie wyboru zmiękczacza wody. 

W sklepie Niezawodni.net.pl kupujesz urządzenia, które są już wstępnie zaprogramowane. Oznacza to, że konfiguracja została przemyślana w taki sposób, aby zmiękczacze zużywały możliwe miało wody i soli, bez jakiegokolwiek spadku jakości pracy.

Wybierając zmiękczacz do wody skupiaj się na rozwiązaniach od znanych, renomowanych producentów takich jak Clack WS1CIClack WS1CK czy Logix 255/760 od firmy Pentair. Wyróżniają się one nie tylko niskimi kosztami eksploatacji, ale też świetną jakością i trwałością.

 

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.96 / 5.00 27 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-06
Bezproblemowo mi doradzono i wysłano dwa urządzenia (odżelaziacz i stacja wielofunkcyjna). Podczas rozmowy zawsze dostawałem jasną, ludzką odpowiedź na zadane pytanie bez owijania w bawełnę i chemiczny slogan. Odżelaziacz i stacja wielofunkcyjna działają tak jak powinny, nic dodać, nic ująć. Wyniki wody są okej.
2024-04-30
Opinię piszę o roku użytkowania odżelaziacza i stacji wielofunkcyjnej, jestem właśnie po pierwszy serwisie urządzeń. Woda bardzo dobrze zareagowała na zaproponowane przez Niezawodnych systemy (oxyline plus + stacja wielofunkcyjna Clack WS1CI). Wyniki wody jak i sprawdzenie "na oko" potwierdza skuteczność. Jestem bardzo zadowolony i będę polecał.
pixel