Czy woda w Polsce jest twarda?

2023-03-27
Czy woda w Polsce jest twarda?

 

Czy w Polsce mamy twardą wodę?

Twarda woda to bardzo częste zjawisko na terenie praktycznie całego kraju. Mimo, że istnieje kilka regionów o wyjątkowo niskim stężeniu magnezu i wapnia w wodzie (czyli substancji odpowiedzialnych za twardość), ogólna odpowiedź na to pytanie to - Tak, woda w Polsce jest twarda. Problem zbyt twardej wody dotyka zarówno osoby korzystające z wody miejskiej, jak i z własnego ujęcia.

 

Niebieska Mapa twardości wody w Polsce ze skalą

 

Skąd mam wiedzieć, czy moja woda jest twarda?

Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem jest przeprowadzenie badań fizykochemicznych wody. O tym jak je zrobić i ile to kosztuje pisaliśmy już w tym artykule: Badania wody - porady i aktualne ceny.

Drugim sposobem jest obserwacja. Najłatwiej zobaczyć kamień na czarnych płytkach i w czajniku. To ta biała, twarda substancja na jego dnie.

 

Co to znaczy, że woda jest twarda?

Twarda woda cechuje się dużym stężeniem magnezu i wapnia. Choć te pierwiastki kojarzą się dobrze przez pozytywny wpływ na organizm - są krytycznym zagrożeniem dla instalacji, kotłów, pomp ciepła, armatury i sprzętu AGD. Dużo więcej o twardej wodzie dowiesz się z artykułu: Kiedy woda jest twarda i jak ją zmiękczyć?

 Twarda woda zniszczyła wylewkę do wody przez kamień

Twarda woda - czy jest się czego bać?

Prawdą jest, że twarda woda nie niesie zagrożenia dla zdrowia. Picie twardej wody może być nawet korzystne, ale trzeba pamiętać o innych zanieczyszczeniach występujących w wodzie z kranu. Jeśli już chcemy mieć własne źródło czystej, bogatej w minerały wody prosto z kranu, nie ma lepszego rozwiązania niż system odwróconej osmozy. Skuteczne filtry tego typu to miedzy innymi Aquaphor Morion 101s, lub nieco tańszy, równie skuteczny, ale większy - Supreme Premium RO7.

 

Mimo, że twarda woda nie niesie zagrożenia dla zdrowia, pewne jest, że zaboli nas w portfel. Dlatego większość osób z dostępem do twardej wody woli wyposażyć się w zmiękczacz. Można przyjąć, że zakup zmiękczacza wody jest już standardem, który chroni domowników przed wydatkami na wymianę instalacji, kotłów, pomp ciepła i armatury. Kamień kotłowy będący wypadkową twardej wody, po czasie doprowadzi do awarii każdego urządzenia, jakie napotka na swojej drodze.

 

Koszt zakupy zmiękczacza nie jest duży. Sprawdzone modele marki Clack będę Ci służyć przez wiele lat. Najczęściej wybierane zmiękczacze wody w naszym sklepie to:Clack WS1CI-M | 30L, Clack WS1CK-M | 30L, Pentair Logix 255/760 | 25L

 

Jaka jest skala twardości wody w Polsce?

Według Rozporządzenia Ministra Zdrowia maksymalny poziom twardości wody sięga 500 mgCaCO3/l. To bardzo duże stężenie…

Tak duża wartość dopuszczalna odnosi się do organizmu człowieka - ponieważ w istocie, nie jest to dla nas nic groźnego. Jest to jednak zagrożenie dla instalacji i innych elementów wyposażenia domu/mieszkania.

 skala twardości wody w Polsce - niezawodni.net.pl

Kiedy warto zamontować zmiękczacz do wody?

Zmiękczacz wody można zainstalować nawet przy niewielkim stężeniu magnezu i wapnia. Najczęściej twardość, która zmusza domowników do zainstalowania zmiękczacza wynosi 10 stopni niemieckich (°dH) lub więcej. Jest jednak coraz więcej osób, które decydują się na zmiękczacz wody przy twardości równej i wyższej 7°dH czyli 125 CaCO3.

 

Co dokładnie powoduje twarda woda

To czy woda jest twarda czasem można poznać gołym okiem. Najczęściej jest to biały osad widoczny głównie na kabinie prysznicowej, armaturze i w dzbanku. Zjawisko jest też szczególnie widoczne na ciemnych płytkach łazienkowych.

 Kamień w czajniku, kamień na słuchawce prysznicowej, kamień na kabinie prysznicowej, kamień na grzałce - skutki twardej wody

Osad kamienia kotłowego

Sam osad jest już oczywiście dużym problemem. Jego usuwanie jest bardzo trudne i czasochłonne, a dodatkowo odbiera estetykę pomieszczeń.

 

Zaleganie kamienia kotłowego wewnątrz instalacji.

To problem którego nie widać, ale nie znaczy to, że należy go bagatelizować. Kamień kotłowy zatyka wnętrza rur i prowadzi do spadków przepływu. Spadki te bywają tak duże, że wymagają wymiany rur i kłucia ścian domu.

 

Uszkodzenia armatury przez kamień kotłowy.

Problem najczęściej widoczny jest na wylewkach. Ten biały nalot z wapnia to nic innego jak kamień kotłowy, który nie tylko odbiera urok wylewce, ale też poradzi do jej zniszczenia od wewnątrz i sprzyja rozwoju bakterii.

To tylko kilka najczęściej zauważalnych problemów jakie niesie za sobą korzystanie z twardej wody. Oprócz nich można doświadczyć bardzo bolesnej finansowo awarii pompy lub kotła, co niestety dzieje się dość często. Warto ubiec to nieprzyjemne wydarzenie i wyposażyć się w zmiękczacz do wody.

 

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.97 / 5.00 29 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-24
Bardzo szybka obsługa mogłem liczyć na błyskawiczne odpowiedzi. Zdecydowanie polecam wzorcowe podejście do klienta!
2024-02-03
Oceniam 11/10, profesjonalni i cierpli, na każde pytanie dostałem ludzką odpowied.. Początkowo byłem zdecydowany na zwykły, mechaniczny filtr 3 stopniowy BigBlue, ale Panowie wybili mi to z głowy proponując OxyLine połączony ze zmiękczaczem wody i podając na to logiczne argumenty. Mimo że odżelaziacz był droższy prawie 4 krotnie, nie żałuję ani złotówki. Woda jest też miękka i jest 0 osadu.
pixel