Jak dbać o wielofunkcyjną stację uzdatniania wody?
Stacje wielofunkcyjne, powszechnie znane również jako filtry wielofunkcyjne, są popularnym rozwiązaniem dla tych, którzy mają własne źródło wody, czyli studnię. Rozwiązują one wszystkie problemy związane z przekroczeniami takich substancji jak żelazo, mangan, jon amonowy i żelazo.. Wiele osób jednak zastanawia się, jak skutecznie serwisować wielofunkcyjną stację uzdatniania wody - odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule.
Stacja wielofunkcyjna - to się zwyczajnie opłaca.
Stacje wielofunkcyjne są urządzeniami do uzdatniania wody z własnego ujęcia. Składają się z głowicy sterującej, butli pokrytej powłoką epoksydową, wypełnionej odpowiednio dobraną mieszanką złóż filtracyjnych, oraz zbiornika na sól do regeneracji tych złóż. Dobra stacja wielofunkcyjna to taka, która wyposażona jest w oryginalne złoże ECOMIX i niezawodną głowicę sterującą. Przykładem takiego systemu jest jeden z naszych flagowców, czyli Clack WS1CI
Takie stacje są w stanie usunąć pięć różnych rodzajów zanieczyszczeń występujących w wodzie ze studni, stąd określane są mianem urządzeń 5 w 1. Wśród zanieczyszczeń, które likwidują są:
- Przekroczenia żelaza
- Przekroczenia manganu
- Przekroczenia jonu amonowego
- Związki organiczne
- Twardość wody
Przy wyborze stacji wielofunkcyjnej do swojego domu niewątpliwie warto skonsultować się ze specjalistą. Warto wziąć pod uwagę, że urządzenie to ma swoje granice i usuwa zanieczyszczenia do pewnych wartości, przy odpowiednich warunkach związanych z jakością wody.
Może okazać się, że stacja wielofunkcyjna nie sprawdzi się w Twoim przypadku i będzie trzeba zainstalować inne urządzenie. Dlatego zapraszamy do kontaktu, kompleksowo przeanalizujemy wyniki Twojej wody i dobierzemy odpowiedni system.
Jeśli jednak woda będzie mieścić się w parametrach, stacja wielofunkcyjna uzdatni wodę do idealnego stanu, a przy okazji całkowicie zlikwiduje twardość - usuwając tym samym biały, wapienny osad.
Czy stacja wielofunkcyjna to zawsze dobry wybór?
Zakłada się, że jeśli parametry wody pozwalają na zastosowanie takiego systemu, stacja wielofunkcyjna będzie bardzo dobrym wyborem. Stacje te mają wiele zalet. Przede wszystkim są kompaktowe i nie wymagają dużo miejsca. Ponadto, nie potrzebują dodatkowych,niezależnych urządzeń do funkcjonowania.
Wielofunkcyjne stacje uzdatniania wody mogą współpracować z każdym rodzajem zbiornika hydroforowego. Dodatkowo, czyszczą wodę w sposób kompleksowy, zapewniając najwyższą jakość i komfort użytkowania.
Jak utrzymać stację wielofunkcyjną w dobrym stanie?
Tak jak każde inne urządzenia do uzdatniania wody, stacje wielofunkcyjne wymagają regularnego serwisu i konserwacji.
Głównym obowiązkiem użytkownika takiej stacji jest regularne kontrolowanie poziomu soli i dosypywanie jej, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dodatkowo, warto również regularnie kontrolować i wymieniać wkład w filtrze wstępnym, aby chronić stację przed cząstkami mechanicznymi, które mogłyby przedostać się do głowicy sterującej.
Natomiast profesjonalną ekipę serwisową warto zaprosić na regularny przegląd oraz serwis. Kluczowe jest prawidłowe wymienianie złoża wielofunkcyjnego, które zależy od stopnia zanieczyszczenia wody oraz jej zużycia. Zazwyczaj, żywotność złoża wielofunkcyjnego szacuje się na około 5-10 lat. Ale jeśli woda nie jest mocno zanieczyszczona, a urządzenie nie regeneruje się bardzo często - stacja wielofunkcyjna może pracować znacznie dłużej.
Podczas wizyty fachowca sprawdzane są wszystkie istotne elementy systemu. Nfajwięcej uwagi przykłada się jednak do serwisu głowicy. To właśnie głowica jest sercem tej stacji, dlatego należy sprawdzić, czy w jej wnętrzu nie zgromadziła się ilość żelaza mogąca utrutniać, lub uniemożliwoać jej pracę. Dobry filtr wstępny (np. Cintropur NW25) w połączeniu z regularną wymianą wkładów znacznie ograniczy ryzyko awarii głowicy.
Stacja wielofunkcyjna – doskonały wybór dla domu!
Stacja wielofunkcyjna jest skutecznym narzędziem do zwalczania wielu problemów z jakością wody. Jest niezwykle łatwa do utrzymania, a przede wszystkim zapewnia wodę najwyższej jakości. Dlatego, jeżeli warunki na to pozwalają, warto wybrać takie kompleksowe rozwiązanie.