Jak usunąć azotany z wody

Z usuwaniem azotanów mierzą się głównie właściciele własnych ujęć wody, czyli studni. Azotany występują najczęściej na terenach rolniczych z powodu stosowania nawozów azotowych. Azotany z wody można całkowicie usunąć i sprawić, że woda będzie bezpieczna. Aby pozbyć się azotanów z wody, stosuje się urządzenia do usuwania azotanów na cały dom lub systemy odwróconej osmozy.
Krótko o azotanach
Nadmiar azotanów jest spowodowany zastosowaniem nawozów azotowych, które bazują na amoniaku. Azotany w bardzo małej ilości nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.
Duża ilość azotanów może prowadzić do methemoglobiny, która objawia się w formie drgawek i duszności, a w niektórych przypadkach może doprowadzić do śmierci. Na tą chorobę szczególnie narażone są dzieci.
Azotany nie są bezpośrednio rakotwórcze, ale mogą przekształcić się w nitrozoaminy, które są już rakotwórcze. Analiza 48 badań wykazała istotny związek między spożyciem azotanów z wody a ryzykiem raka żołądka, okrężnicy i mózgu. Na przykład, ryzyko raka okrężnicy wzrastało o 14% przy wyższym spożyciu azotanów
źródło - PubMed
Czemu w wodzie są azotany?
W wodach gruntowych azotany pochodzą z jezior i rzek lub powstają w wyniku mineralizacji materii organicznej. Problem dotyczy jednak najczęściej terenów wiejskich, gdzie stosuje się nawozy azotowe. Problem pojawia się w przypadku gdy pola nawożone są często azotem. Nawozy z pól przedostają się do wód głębinowych.
Woda miejska także może mieć dużo azotanów. Dzieje się tak najczęściej przez nieszczelność szamba. Aby sprawdzić, czy w Twojej wodzie są azotany, musisz wykonać badania wody. Warto robić to okresowo.
Ile azotanów może być w wodzie?
Ilość azotanów, którą uważa się za bezpieczną, wynosi 50 mg/l dla azotanów, a dla azotynów 0,5 mg/l. Azotyny są znacznie bardziej niebezpieczne niż azotany. Należy pamiętać, że to dwie inne substancje.
Jak usunąć azotany z wody
Usuwanie azotanów z wody jest bardziej skomplikowane od np. usuwania twardości i wymaga już specjalistycznej wiedzy. Nigdy nie wybieraj urządzenia do uzdatniania na własną rękę, skoro możemy pomóc Ci w doborze za darmo i profesjonalnie.
Jedyne skuteczne i trwałe sposoby usuwania azotanów to wymiana jonowa (która jest też najczęściej stosowana) i odwrócona osmoza.
Wymiana jonowa
Azotany można usunąć korzystając ze specjalistycznych złóż jonowymiennych. Działają w taki sposób, że wymieniają jony azotanów na jony sodu. Przy okazji usuwają także siarczany. Wymiana jonowa pozwala usunąć z wody azotany i sprawić, że woda będzie spełniać normy.
Stacje do usuwania azotanów działają podobnie do zmiękczaczy wody i wyglądają identycznie. Różni się tylko złoże, które w tym przypadku usuwa azotany.
Dobre złoże do usuwania azotanów jest niestety drogie, ponieważ nie każde złoże przeznaczone do pracy na azotanach posiada certyfikat PZH. Od lat najpopularniejszym złożem tego typu jest złoże Purolite A520E.
Kiedy klient chce pozbyć się siarczanów z wody, zawsze zalecamy zbadanie wody również pod kątem azotanów. Często zdarza się, że te pierwiastki występują jednocześnie.
Odwrócona osmoza
Odwrócona osmoza to najskuteczniejszy rodzaj filtracji. Woda najpierw przepływa przez filtry sedymentacyjne, które usuwają ją z piasku, rdzy i cząstek stałych. Gdybyśmy pominęli ten etap, zanieczyszczenia trafiłyby na membranę, co spowodowałoby jej zapchanie lub spadek wydajności. To właśnie membrana pozwala na całkowite usunięcie azotanów.
Systemy odwróconej osmozy mają często też wkłady węglowe, które usuwają z wody też chlor.
Odwrócona osmoza VS wymiana jonowa. Co lepsze do usuwania azotanów?
Stacje do usuwania azotanów i odwrócone osmozy usuwają azotany tak samo skutecznie. Lepszym wyborem będzie jednak stacja do usuwania azotanów na cały dom, ponieważ odwrócona osmoza działa tylko punktowo, zazwyczaj w kuchni. Systemy odwróconej osmozy instaluje się np. pod zlewozmywakiem.
Jeśli zdecydujesz się na system odwróconej osmozy w innych pomieszczeniach, woda nadal będzie nieuzdatniona i będą w niej azotany. Nawet jeśli nie zamierzasz pić wody z innych ujęć w domu, możesz się nią zatruć pod prysznicem lub przy płukaniu zębów.
Decydując się na stację do usuwania azotanów, masz pewność, że w całym domu woda będzie bezpieczna.
Jaka odwrócona osmoza do usuwania azotanów?
Każdy system odwróconej osmozy wyposażony w membranę usunie azotany z wody. Na co więc zwrócić uwagę? Coraz więcej klientów wybiera kompaktowe filtry osmotyczne, które nie magazynują wody w zbiorniku, a oczyszczają ją na bieżąco.
Dodatkową zaletą odwróconej osmozy jest mineralizacja wody. Dzięki temu możemy całkowicie zrezygnować z wody butelkowanej.
Jaką stację do usuwania azotanów na cały dom wybrać?
Zasada jest podobna jak w przypadku zmiękczaczy wody. Zwróć szczególną uwagę na głowicę uzdatniacza. Jednym z polecanych producentów głowic jest Clack. To bardzo proste, ale bardzo trwałe i stabilne rozwiązania z ogromną dostępnością części zamiennych.
Urządzenia do usuwania azotanów są wypełnione specjalnym złożem jonowymiennym, a wszystkie procesy wykonywane są automatycznie. Jedyne, o czym musi pamiętać użytkownik, to regularne dosypywanie soli.
Takie uzdatniacze do azotanów można stosować do wody miejskiej i z własnego ujęcia.
Usuwanie azotanów z wody w pigułce
Problem z azotanami w wodzie występuje głównie na terenach, gdzie prowadzone są gospodarstwa rolne. Najlepszym sposobem jest instalacja stacji do usuwania azotanów na cały dom, ale kiedy występują ograniczenia, można zastosować system odwróconej osmozy.
Nigdy nie dobieraj urządzenia na własną rękę. Pomożemy Ci zrobić to profesjonalnie.