Legionella - Zabójcza bakteria w naszych domach

2023-09-01
Legionella - Zabójcza bakteria w naszych domach

Coraz częściej słyszymy, że w wodzie znów zauważono bakterie i musimy się przed nimi chronić. Zdecydowałem, że przyjrzę się bliżej temu problemowi, ponieważ wygląda na to, że bakterie mogą wystąpić w każdym budynku i w każdej sieci wodociągowej. 

 

Przeprowadzenie badań nad bakterią legionelli. Pracownik bada próbkę wody pod kątem występowania legionelli w wodzie

 

Bakteria Legionella to nie nowość

Bakterie Legionella zostały odkryte dopiero w 1976 roku, mimo że początkowo nikt nie przypuszczał, że mogą być one źródłem tak wielu problemów zdrowotnych. Podczas jednego z zebrań amerykańskiej organizacji kombatanckiej American Legion, wykryto 221 przypadków silnego zapalenia płuc, które skończyło się śmiercią 34 osób

Było to niezwykłe, że tyle osób jednocześnie zachorowało na tę samą chorobę, a leczenie antybiotykami nie przynosiło żadnych efektów. Jedyną wspólną cechą była ta, że wszyscy korzystali z hotelu Bellevue-Stratford Hotel w Filadelfii. Po głębokim dochodzeniu, okazało się, że źródłem problemu zdrowotnego tylu osób była nieznana dotąd bakteria legionelli, która zasiedliła w hotelowej sieci ciepłej wody. W hołdzie dla legionistów, odkrytą bakterię nazwano Legionella pneumophila, a chorobę, którą powoduje legionellozą lub chorobą legionistów. Obecnie nauka zna wiele rodzajów Legionelli, ale specyficzny typ odkryty w Finlandii wciąż stanowi największe niebezpieczeństwo. 

W Polsce nie prowadzi się żadnych statystyk dotyczących liczby zachorowań, a ciężka forma (przypominająca zapalenie płuc) często nie jest łączona z bakterią Legionelli i nie jest leczona pod tym kątem. Legionelloza została oficjalnie uznana za chorobę zakaźną przez Ministerstwo Zdrowia.

 

Objawy choroby Legionella

Choroba Legionelloza zwykle objawia się na dwa sposoby. Pierwszy jest bardzo podobny do zapalenia płuc. Chorego boli klatka piersiowa, ma kaszel, czuje się źle, ma trudności z oddychaniem. Co niepokojące, śmiertelność wynosi aż kilkanaście procent. Według Światowej Organizacji Zdrowia, co roku od 20 do 100 tysięcy osób umiera z powodu zakażenia bakterią Legionellą, chociaż w większości przypadków przyczyną tych zgonów jest niewłaściwa diagnostyka i leczenie. Obserwuje się również łagodniejszą formę choroby Legionella, która przypomina przebieg grypy i trwa najwyżej kilka dni. 

Niedawno pokazano również, że legionelloza może przybrać postać pozapłucną i uszkodzić narządy. Można znaleźć wiele dokumentów medycznych, które pokazują, że choroba spowodowana przez te bakterie może przybrać postać przewlekłą, jako nawracający kaszel lub problemy z układem pokarmowym.

 

Najlepsze warunki do rozwoju bakterii

Bakteria Legionella naturalnie występuje w słodkiej wodzie, a czasami nawet w wodzie morskiej. Tam zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla ludzi. Stanowią prawdziwe zagrożenie, gdy zaczynają rozwijać się w systemach wodnych budynków używanych przez ludzi. Legionella najlepiej rozwija się w temperaturze 38–42°C, co często powoduje, że pojawia się w sieciach z ciepłą wodą, gdzie bardzo szybko się rozmnaża. Czasami bakterie mieszkają w systemach z zimną wodą, ale w niższych temperaturach nie rozwijają się tak szybko.  

 

Jak się chronić przed bakteriami (w tym Legionellą)

Lampy UV są uznanym rozwiązaniem na bakterie w wodzie, nie wpływając na jej smak czy zapach. Kluczowym elementem każdej lampy UV jest żarówka, która emituje promieniowanie UV-C, niszcząc bakterie, wirusy oraz inne mikroorganizmy z naszej wody - nie jest przy tym konieczne stosowanie środków chemicznych.

Chociaż lampy UV są bezpiecznym i skutecznym rozwiązaniem, musimy pamiętać, że woda wprowadzona do części z lampą UV nie może zawierać żadnych zanieczyszczeń mechanicznych, i nie może być twarda. W tym celu instaluje się filtr wstępny, a jeśli jest taka potrzeba - zmiękczacz wody.

Woda o nieodpowiednich parametrach może spowodować, że lampy bakteriobójcze nie będą działać prawidłowo, a nawet mogą ulec awarii. W związku z tym, zawsze zaleca się przeprowadzenie badania wody przed zainstalowaniem lampy UV.

 

dwa modele lampy UV - do zostaoswoan domowych i dla hoteli i restuaracji

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.97 / 5.00 29 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-13
Wszystko jest okej, mały minus za spóźnienie o 2 dni w realizacji zamówienia. Finalnie jestem bardzo zadowolony, woda jest czysta i przebadana. Na duży plus zasługuje tutaj obsługa klienta i faktyczna pomoc w konfiguracji. Zwróciłem też uwagę na to, że w zestawie faktycvznie było wszystko i za niczym nie musiałem biegać po innych sklepach.
2024-02-04
Wszystko sprawnie,szybko i bez problemu. Polecam!
pixel