Napowietrzanie a odżelazianie wody

2024-07-15
Napowietrzanie a odżelazianie wody

Mętna woda to problem, który spotyka głównie użytkowników własnych ujęć (studni). Zdarza się jednak coraz częściej, że mętna woda jest zauważalna przez użytkowników wodociągów miejskich. Najczęściej do usuwania mętności stosuje się kolumny węglowe lub odżelaziacze wody. 

 

Skąd się bierze mętność wody?

Mętność wody to nic innego jak ograniczenie przezroczystości, z powodu niewidocznych gołym okiem zanieczyszczeń. Do grupy takich zanieczyszczeń najczęściej należy trudne do usunięcia żelazo i mangan, ale też np. glina i iły. Bardzo często w parze z mętnością idzie też nieprawidłowa barwa wody, nadmiar żelaza i manganu. 

Większość zanieczyszczeń stałych w wodzie opada na dno i nie ma wpływu na mętność, ale najmniejsze zanieczyszczenia wcale nie muszą opadać na dno i tworzą w wodzie zawiesinę pochłaniającą światło.

 

Wyróżniamy 2 źródła powstawania mętności w wodzie:

 

Zanieczyszczenia chemiczne — tlenki żelaza, manganu i glinu. Czasem także związki wapnia. Nie są groźne dla zdrowia, ale powodują poważne problemy techniczne. Zwiększa się ryzyko awarii każdego urządzenia podłączonego do wody (w tym instalacji C.O i sprzętów AGD). 

Skażenia mikrobiologiczne — Głównie bakterie, pierwotniaki, glony i sinica. Oprócz zwiększania mętności psują smak i zapach wody. Jeśli w wodzie występują bakterie, oprócz np. kolumny węglowej powinna pojawić się lampa bakteriobójcza UV.

 

Jak sprawdzić mętność wody?

Mętność określa się w NTU, a skalę mętności mierzy się za pomocą nefelometru. Poprawna mętność jest wtedy, gdy strumień światła przechodzi przez wodę w sposób niezakłócony. Jeśli woda jest mętna (ponieważ posiada w sobie cząsteczki i zanieczyszczenia) — strumień światła ulegnie rozproszeniu.  

 

Ile powinna wynosić mętność wody?

Teoretycznie mętność powinna wynosić 1 NTU, ale w praktyce wartość ta nie jest tak istotna dla użytkownika. Mętność wody powinniśmy zbadać też organoleptycznie, wizualnie. 

 

Filtracja wody w celu usuwania mętności

Jest kilka sposobów na usuwanie mętności. Aby wybrać odpowiednie urządzenie, w pierwszej kolejności należy przeprowadzić badania wody. Następnym krokiem będzie wybór odpowiedniego systemu.

Opcji jest kilka. Od filtrów mechanicznych, przez kolumny węglowe do odżelaziaczy i stacji wielofunkcyjnych. Wybór zależy od wyników badania wody.

 

Filtry mechaniczne — Wyposażone we wkład sznurkowy lub piankowy skutecznie usuwają z wody zanieczyszczenia stałe. Sprawdzają się przy niewielkich problemach z mętnością. Stanowią zabezpieczenie droższych stacji uzdatniania, chroniąc je przed zanieczyszczeniami z rur. Tak naprawdę powinny być instalowane w każdym domu, niezależnie od tego, czy woda pochodzi ze studni czy z wodociągów. Dlaczego? O tym przekonasz się obserwując ile zanieczyszczeń gromadzi się wkładzie z pozornie czystej wody. 

 

Tego rodzaju filtry można zainstalować przed odżelaziaczem i kolumną węglową. Wtedy pierwszy filtr chroni głowicę i złoże, a drugi posiada funkcję szlifującą, doczyszczającą wodę. Ja polecam klientom filtry NW25 od Cintropur, bo wytrzymują ogromne skoki ciśnienia, nie mają problemów z uszczelką i można przeczyścić ich wnętrze odkręcając dolny zawór. 

 

Filtr wstępny brudny od wody - wymiana

 

Kolumna węglowa — Jeśli mętność wody jest duża, zwykły filtr wody nie wystarczy. Wtedy trzeba sięgnąć po „większy kaliber”. Mowa o kolumnach węglowych, które najprościej opisać jako dzbanek filtrujący na cały dom.

Takie rozwiązanie może być w pełni automatyczne, przez zastosowanie nowoczesnych głowic. Wybór takiej kolumny może być skomplikowany i uzależniony od wielu czynników. Jeśli zmagasz się z problemem mętności — skontaktuj się z nami.

 

Jeśli woda ma wysoką mętność, np. 30 sytuacja jest bardziej skomplikowana. Najpierw analizujemy wyniki, potem dobieramy sprzęt. Często musimy usunąć żelazo lub mangan przy pomocy specjalnego złoża filtracyjnego, czyli stosując odżelaziacz lub stację wielofunkcyjną, a dopiero potem kolumny węglowej. Każdą taką stację musi poprzedzać filtr wstępny wysokiej jakości.

 

Przykładowy schemat podłączenia

 

Podsumowanie

Mętna woda to problem, który dotyczy głównie posiadaczy studni głębinowych. Wykonując badania , można poznać parametry wody i odpowiednio zaplanować montaż systemu uzdatniania wody, które trwale i skutecznie wyeliminują problem. Kluczowe jest określenie tego, co jest przyczyną problemu, a następnie usunięcie niepożądanych substancji. Warto dodać, że jeśli problemem jest mętność - czystą wodę możemy uzyskać bez stosowania środków chemicznych.

 

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.97 / 5.00 31 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-08-18
Bardzo sprawny i poprawny dobór urządzeń do studni głębinowej. Komplekosowo zajęto się moją sprawą i są tego dobre rezultaty.
2024-07-16
Wszystko jest okej. Stacja wielofunkcyjna zainstalowana i dobrana zgodnie ze sztuką. Woda nie wymaga już poprawy.
pixel