Co to znaczy, że woda śmierdzi zgniłym jajem? Jak usunąć siarkowodór z wody?

2023-11-10
Co to znaczy, że woda śmierdzi zgniłym jajem? Jak usunąć siarkowodór z wody?

Zapach zgniłych jaj to niemalże na pewno przyczyna obecności siarkowodoru w wodzie. Zjawisko występuje to najczęściej w przypadku wody z własnego ujęcia, czyli studni, ale może także wystąpić w wodzie wodociągowej. Dzisiaj wyjaśnimy jak można pozbyć się tego nieprzyjemnego zapachu i skąd się on bierze.

 

Czy siarkowodór w wodzie powoduje zapach zgniłych jaj?

Siarkowodór (H2S) jest gazem wywołującym zapach zgniłych jaj i powodującym nieprzyjemny smak wody. Tworzy się on podczas rozkładu białek w środowisku pozbawionym tlenu, na przykład w glebie lub wewnątrz ciała zwierzęcego. Jest to jeden z naturalnych procesów biodegradacji materiału organicznego. Siarkowodór może być również wydzielany przez niektóre bakterie w warunkach beztlenowych.

Siarkowodór (H2S) jest też czynnikiem korozyjnym. Jest to szczególnie problematyczne w przypadku rur którymi przepływa woda zawierająca siarkowodór. Gaz ten może reagować z metalem, tworząc różne związki siarki i prowadząc do korozji.

Ciekawostka: Korozja wywołana przez H2S jest jednym z najważniejszych problemów w przemyśle naftowym i gazowym.

 

Korozja instalacji wodociągowej przez siarkowodór w wodzie

 

Co może oznaczać siarkowodór w wodzie? 

Siarkowodór bardzo rzadko występuje jako jedyny problem z wodą, takie sytuacje praktycznie nie występują. Niemalże zawsze zapach zgniłych jaj, czyli siarkowodór oznacza, że woda posiada duże stężenia żelaza, manganu, jonu amonowego, mętność a na dodatek bakterie szkodliwe dla organizmu, jak np. bakteria e-coli.

 

Bakteria e-coli w wodzie - Niezawodni.net.pl

 

Zimna woda a siarkowodór 

Jeśli czujesz zapach zgniłych jaj podczas korzystania z zimnej wody, koniecznie przeprowadź analizę fizykochemiczną wody. Da Ci to pogląd na to, czy w wodzie nie ma innych przekroczeń, jak żelazo, mangan, jon amonowy czy twardość. O tym jak przeprowadzić takie badania pisaliśmy już w artykule: Badanie wody - porady i aktualne ceny

 

Jak usunąć siarkowodór z zimnej wody?

Jeśli woda śmierdzi siarkowodorem, czyli zgniłym jajem, a do tego w analizie fizykochemicznej wody wyszło, że żelazo i mangan są przekroczone - problem rozwiąże odżelaziacz z głowicą i złożem przystosowanym do napowietrzania wody. W trakcie napowietrzania, woda wzbogacona jest w bardzo dużą ilość tlenu, przez co siarkowodór się utlenia. W natlenionej wodzie nie dochodzi też do rozwoju bakterii beztlenowych.

Przykładem takiego odżelaziacza, który usunie zapach zgniłych jaj i przekroczone żelazo, a także mangan to Oxyline lub Oxyline Plus. Wybór będzie zależy od wyników wody, ale nie analizuj ich samodzielnie. Prześlij nam swoje wyniki wody - zajmiemy się doborem i wrócimy do Ciebie z konkretną propozycją, która da gwarancję rozwiązania problemu. 

Oto przykładowa realizacja wykonana przez instalatora Niezawodni.net.pl. Jej celem jest usunięcie z wody zapachu zgniłych jaj, czyli siarkowodoru, żelaza, manganu i twardości wody powodującej biały, wapienny osad:


 Oxyline - Stacja uzdatnainai wody na siarkowodór i twardość wody - Niezawodni.net.pl.

 

Ciepła woda a siarkowodór

Częsty przypadek to zapach zgniłych jaj odczuwalny tylko przy ciepłej wodzie. W takim przypadku problemem najczęściej jest instalacja podgrzewająca wodę.

Przyczyną zapachu zgniłych jaj jest wtedy nie tyle zła jakość wody, co siarkowodór nagromadzony w podgrzewaczu i nieużywanych rurach (czyli np. rurach zasilających rzadko używaną toaletę).

W znakomitej większości przypadków winny jest jednak sam podgrzewacz. Co robić w takim przypadku? Zazwyczaj wystarczy przechlorowanie instalacji, w celu usunięcia siarkowodoru. Inną, nieco bardziej skomplikowaną operacją jest wymiana anody magnezowej na nową, najlepiej tytanową i okresowe podgrzewanie instalacji.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.96 / 5.00 27 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-30
Opinię piszę o roku użytkowania odżelaziacza i stacji wielofunkcyjnej, jestem właśnie po pierwszy serwisie urządzeń. Woda bardzo dobrze zareagowała na zaproponowane przez Niezawodnych systemy (oxyline plus + stacja wielofunkcyjna Clack WS1CI). Wyniki wody jak i sprawdzenie "na oko" potwierdza skuteczność. Jestem bardzo zadowolony i będę polecał.
2024-02-03
Oceniam 11/10, profesjonalni i cierpli, na każde pytanie dostałem ludzką odpowied.. Początkowo byłem zdecydowany na zwykły, mechaniczny filtr 3 stopniowy BigBlue, ale Panowie wybili mi to z głowy proponując OxyLine połączony ze zmiękczaczem wody i podając na to logiczne argumenty. Mimo że odżelaziacz był droższy prawie 4 krotnie, nie żałuję ani złotówki. Woda jest też miękka i jest 0 osadu.
pixel