Czy napowietrzanie wody to sposób na usunięcie żelaza?

2024-06-22
Czy napowietrzanie wody to sposób na usunięcie żelaza?

Napowietrzanie wody polega na nasyceniu jej tlenem, co przekłada się na możliwość utlenienia żelaza, które w dużym stężeniu jest trudne do usunięcia. Dzięki temu woda jest bardziej podatna na dalszy procesy uzdatniania. 

Napowietrzanie pozwala często na usunięcie bardzo dużych przekroczeń żelaza i manganu w wodzie, poprawiając jakość wody pitnej. Dodatkowo jest najprostszym sposobem na usunięcie zapachu siarkowodoru, czyli zgniłego jajka.

 

Napowietrzanie a odżelazianie wody

Odżelaziacze, bo tak nazywają się urządzenia do usuwania związków żelaza i manganu najczęściej wykorzystują proces wstępnego napowietrzania. Przez dodanie do wody tlenu żelazo i mangan zmienia formę z rozpuszczalnej na nierozpuszczalną. Zmiana formy pozwala już na filtrację cząstek niechcianych w wodzie metali. Wyróżniamy 2 rodzaje odżelaziaczy, które bazują na procesie napowietrzania wody.

 

Napowietrzanie wody w przemyśle: Pierwsza grupa urządzeń jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ wymaga montażu specjalnego aeratora i ocynkowanego zbiornika ciśnieniowego połączonego z urządzeniem wyposażonym w złoże filtracyjne do usuwania związków żelaza. 

Takie rozwiązania stosujemy głównie w realizacjach przemysłowych, na potrzeby gmin lub innych przedsięwzięć z instalacją większą niż 1 cal.

 

Przemysłowe odżelazianie wody ze związką napowietrzającą - kilka systemów odżelaziających w rzędzie

 

Rozwiązania użytkowe: Druga grupa urządzeń to odżelaziacze, które mają wbudowaną technologię napowietrzania wysokiej jakości. Pracują z każdym rodzajem hydroforu lub pompą z falownikiem. Jest to wygodniejsza i tańsza metoda odżelaziania wody, która sprawdza się w zdecydowanej większości przypadków.

Przykładem takich urządzeń, które posiadają wbudowaną komorę sprężonego powietrza i nie wymaga zewnętrznego napowietrzania są odżelaziacze wody Oxyline.

Ich największa zaleta to brak konieczności stosowania soli lub nadmanganianu potasu. Odżelaziacze Oxyline regenerują się samą wodą, dzięki czemu są całkowicie bezobsługowe, ekologiczne i najtańsze w użytkowaniu. 

 

Odżelaziacze Oxyline zainstalowane w domu w kotłowni. Niebieskie butle i głowica Clack

 

Kiedy trzeba stosować napowietrzanie?

Jeśli w wodzie norma żelaza lub manganu jest mocno przekroczona, najczęściej korzysta się właśnie z napowietrzania. To też najpopularniejsza metoda na usuwanie z wody siarkowodoru, który odpowiada za zapach zgniłych jaj. Napowietrzanie zapewnia też ochronę dla sprzętu AGD.

 

Napowietrzanie wody przez aerator

W zastosowaniach przemysłowych, najczęściej stosuje się aeratory, czyli urządzenia, które pozwalają na mieszanie wody z powietrzem. Oczywiście sam aerator nie wystarcza, by usunąć żelazo, ale pozwala zmienić jego formę na nierozpuszczalną, co umożliwia odfiltrowanie żelaza na późniejszych etapach filtracji.

 

Czy napowietrzanie zawsze się sprawdza?

Odżelaziacze z napowietrzaniem to najpopularniejszy wybór wśród właścicieli własnych studni. Pozwalają na oczyszczanie wody z dużym stężeniem  zawartości żelaza i manganu.  Poprawiają też barwę i mętność, jednocześnie usuwając zapach zgniłego jajka (czyli siarkowodór). Są oszczędne i całkowicie bezobsługowy. 

Są jednak parametry wody, w których odżelaziacz z napowietrzaniem (np. Oxyline) musi pracować w asyście zmiękczaczastacji wielofunkcyjnej lub kolumny węglowej. Istnieje też ryzyko, że pH wody będzie wymagać podniesienia, a więc zainstalowania korektora pH przed odżelaziaczem. To jaka konfiguracja sprawdzi się w Twoim przypadku, zależy od badań wody.

Usuwanie żelaza z wody  to skomplikowany temat, który do dobrego efektu wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. Skontaktuj się z nami, aby skorzystać z najlepszego rozwiązania.

Zaufane Opinie IdoSell
4.97 / 5.00 29 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-30
Opinię piszę o roku użytkowania odżelaziacza i stacji wielofunkcyjnej, jestem właśnie po pierwszy serwisie urządzeń. Woda bardzo dobrze zareagowała na zaproponowane przez Niezawodnych systemy (oxyline plus + stacja wielofunkcyjna Clack WS1CI). Wyniki wody jak i sprawdzenie "na oko" potwierdza skuteczność. Jestem bardzo zadowolony i będę polecał.
2024-02-08
Bardzo dobra obsługa sklepu. Szybko dobrano mi odpowiednie urządzenie które stoi już u mnie zainstalowane. Plus za normalne ceny instalacji i przede wszystkim dobre wykonanie montażu (niestety nie mogę tu dodać zdjęcia, co uważam za mały strzał w kolanu ze strony sklepu :)). Zdecydowałem się na najdroższy zestaw jaki mi zaproponowano, czyli Oxyline jako odżelazianie i za nim zmiękczacz. Dzisiaj wybrałbym tak samo, różnica w wodzie jest widoczna od razu, zniknął też zapach zgniłego jaja.
pixel