Jak usunąć mangan z wody (na stałe)?

2024-03-22
Jak usunąć mangan z wody (na stałe)?

Mangan w wodzie ze studni to popularny problem. Często występuje w towarzystwie przekroczonej normy żelaza. Na szczęście mangan (jak i żelazo) można łatwo zdiagnozować i usunąć. Są do tego specjalnie zaprojektowane urządzenia, które pozwalają na stałe pozbyć się problemu.

 

Skąd się bierze mangan?

Mangan w wodzie zazwyczaj jest pochodzenia naturalnego i występuje na II lub IV stopniu utleniania. Co to znaczy? W przypadku II stopnia utleniania nie zobaczymy ani nie poczujemy przekroczenia manganu, ponieważ jest on rozpuszczony w wodzie. Zobaczymy go dopiero wtedy, kiedy woda postoi przez jakiś czas w zbiorniku. To właśnie dlatego dochodzi do przypadków, w których pozornie czysta woda, wlana do np. basenu, po czasie staje się brązowa – to przez II stopień utleniania.

Norma manganu w Polsce to 0,05 mg manganu/litr, ale pracując z klientami widzimy, że już przy wartości 0,02 mg manganu na litr woda nie zawsze wygląda tak, jak powinna.

Aby sprawdzić poziom manganu, należy przeprowadzić badania fizykochemiczne wody. Wszystko co musisz wiedzieć o takich badaniach, znajduje się w tym artykule: Badanie wody – gdzie zrobić i ile kosztuje?

 

Dlaczego w wodzie nie może być manganu?

Jeśli poziom manganu jest przekroczony woda będzie mętna, a jej smak — nieprzyjemny. Przekroczenie manganu może spowodować też zmianę barwy wody. Inne oznaki manganu w wodzie to plamy na świeżym praniu, gęsty osad w instalacji i urządzeniach AGD.

Mangan ma też bezpośredni wpływ na stan techniczny instalacji i centralnego ogrzewania, ponieważ przylega do wnętrza rur i urządzeń, co prowadzi z kolei do zmniejszenia przepływu i poważnych awarii. 

Przekroczona zawartość manganu prowadzi też do rozwoju mikroorganizmów w wodzie, co jest niebezpieczne dla domowników. Mangan stanowi w końcu przyjazne środowisko do rozwoju bakterii żelazowych i manganowych, które są naprawdę niebezpieczne.

 

Rura zapchana manganem z wody ze studni

 

Jakie urządzenie usuwa mangan?

Zacznijmy od tego, że kategorii urządzeń, które usuwają mangan jest kilka. Wybór zależy od tego jak wyglądają wyniki wody. Ilość żelaza, poziom pH, obecność jonu amonowego, twardość   i wiele innych czynników będzie determinować to, jakie urządzenie sprawdzi się w konkretnym przypadku. Usuwanie manganu nie jest łatwe do zaplanowania, dlatego najlepiej przesłać badania wody do firmy, która zajmuje się doborami i instalacją takich systemów. 

W Niezawodni.net.pl codziennie analizujemy takie wyniki i przesyłamy klientom konkretne rozwiązania. Wyniki wystarczy przesłać na adres: niezawodni.net@gmail.com

 

Usuwanie manganu stacją wielofunkcyjną:

Stacja wielofunkcyjna to często wybierana metoda usuwania manganu, ponieważ eliminuje też inne problemy. Taka stacja usuwa jednocześnie mangan, żelazo, jon amonowy i redukuje twardość (czyli sprawia, że woda jest miękka i nie pozostawia białego osadu).

Wielofunkcyjne stacje uzdatniania działają na zasadzie wymiany jonowej — podobnie jak zmiękczacze wody. Plusem tych rozwiązań jest wszechstronność i fakt, że są zazwyczaj najtańszym sposobem usunięcia wielu problemów z wodą. 

Ale wybierając wielofunkcyjną stację uzdatniania wody, należy pamiętać o konieczności regularnego dosypywania soli (jak w przypadku zmiękczaczy wody). Z tego powodu warto wybierać urządzenia, które będą oszczędne, ale jednocześnie trwałe. Obecnie najpopularniejsze są stacje wielofunkcyjne z głowicami marki Clack i złożem wielofunkcyjnym ECOMIX A. Model WS1CI ma wszystkie cechy dobrej, wielofunkcyjnej stacji uzdatniania wody. Występuje w wersji kompaktowej jak i dwuczęściowej. Sympatię wśród instalatorów i użytkowników zawdzięcza prostej budowie i bezawaryjnej pracy, a także uczciwej gwarancji producenta.

 

parametry: Stacja wielofunkcyjna Clack WS1CI ze złożem ecomix do usuwania manganu z wody

 

Usuwanie manganu stacją z napowietrzaniem:

Uzdatnianie wody przez napowietrzanie to bardzo wygodna metoda, ponieważ w przeciwieństwie do stacji wielofunkcyjnych nie potrzebuje do pracy soli ani nadmanganianu potasu. Urządzenia z tej kategorii regenerują się samą wodą, co jest niezwykle wygodne, ponieważ użytkownik może całkowicie zapomnieć o jakichkolwiek obowiązkach związanych z pracą urządzenia.

Trzeba pamiętać, że odżelaziacze i odmanganiacze działające przez napowietrzanie wody to urządzenia, które usuwają tylko mangan i żelazo. Nie usuwają twardości ani jonu amonowego. Nie oznacza to jednak, że są gorsze. Oznacza to, że stosowane są głównie tam, gdzie jon amonowy nie jest przekroczony, a poziom pH pozwala na ich bezproblemową pracę. 

Obecnie najlepsze w tej kategorii jest Oxyline i Oxyline Plus. Dlaczego? Ponieważ są to uzdatniacze zbudowane w oparciu o technologię marki Clack, która nie bez powodu jest najczęściej wybieraną marką produkującą głowice. Ich praca jest bezproblemowa, a jakość wykonania mechanizmów wewnętrznych — bardzo wysoka. Całość przekłada się na długą i bezawaryjną pracę głowicy. Warto wspomnieć też, że w zależności od modelu w butli urządzeń znajdziemy złoże Birm, lub Katalox Light, które oprócz długiej żywotności odznaczają się skutecznym uzdatnianiem, nawet przy niskim poziomie pH. 

W przypadku urządzenia Oxyline Plus trzeba pamiętać o jednym bardzo często pomijanym przez firmy z branży uzdatniania aspekcie — wewnątrz znajduje się ciężkie złoże, które musi przejść proces płukania. Przed zakupem trzeba upewnić się, że wydajność pompy to przynajmniej 40L na minutę.  

 

Odżalziacz wody z napowietrzaniem - Oxyline - parametry

 

Usuwanie manganu złożem Greensand (nadmanganian potasu):

Tego typu urządzenia są coraz rzadziej spotykane, ponieważ wyparły je odżelaziacze z napowietrzaniem i stacje wielofunkcyjne. Takie urządzenia w swojej konfiguracji posiadały zazwyczaj złoże Greensand, które mimo zadowalającej żywotności i wysokim potencjale do uzdatniania wymagały bardzo zaawansowanej chemii do pracy, która mogła przedostać się do instalacji. Istniało zatem realne ryzyko, że użytkownicy zatrują się nadmanganianem potasu. W czasach gdy urządzenia z napowietrzaniem wewnątrz butli i stacje wielofunkcyjne są dostępne odchodzi się od tego rozwiązania.

 

Usuwanie manganu odwróconą osmozą:

Zaznaczamy od razu, że odwrócona osmoza to nie filtr na cały dom. Taki produkt działa punktowo. Odwróconą osmozę instalujemy zazwyczaj pod zlewozmywakiem, jako filtr do wody spożywczej. Oznacza to, że woda w łazience i całej reszcie instalacji, nie będzie już uzdatniona. 

Filtry odwróconej osmozy są jednak w stanie całkowicie usunąć mangan i bakterie, a potem nadać wodzie odpowiedniej dawki minerałów — czyniąc ją idealną wodą do picia, czyli zdrową, smaczną i bezpieczną. 

Przykładem takiego urządzenia jest Aquaphor Morion 101-s, który charakteryzuje się najprostszą wymianą wkładów, bez użycia jakichkolwiek narzędzi. 

 

Mangan — trudne przypadki:

Posiadając wyniki, możemy w pełni określić jakie urządzenie będzie sprawdzać się w twojej sytuacji. Niektóre przypadki wymagają niestandardowych rozwiązań. Jest ich tak wiele, że nie sposób opisać je wszystkie w jednym artykule. 

Może zdarzyć się, że poziom żelaza będzie bardzo wysoki, a dodatkowo w wodzie pojawi się jon amonowy. Wtedy trzeba uzdatnić wodę dwuetapowo — najpierw przez napowietrzanie, później przez stację wielofunkcyjną. Może pojawić się też bakteria, która będzie wymagać instalacji lampy UV

Innym przypadkiem będzie konieczność uzyskania konkretnej twardości, np. 3 stopnie niemieckie. Wtedy instalujemy odżelaziacz i zmiękczacz osobno. Takich przykładów jest więcej, a opisujemy je po to, aby przedstawić ryzyko płynące z samodzielnego zakupu stacji uzdatniania wody.

Jeśli chcesz mieć gwarancję, że urządzenie, które kupisz pozwoli na uzyskanie dobrych wyników wody — skontaktuj się z nami!

 

Przykładowe realizacje - niezawodni.net.pl - usuwanie manganu z wody ze studni przez stację oxyline i oxyline plus

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.97 / 5.00 29 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-18
Po prostu dobra obsługa i pomocni ludzie. Fajne podejście.
2024-05-13
Wszystko jest okej, mały minus za spóźnienie o 2 dni w realizacji zamówienia. Finalnie jestem bardzo zadowolony, woda jest czysta i przebadana. Na duży plus zasługuje tutaj obsługa klienta i faktyczna pomoc w konfiguracji. Zwróciłem też uwagę na to, że w zestawie faktycvznie było wszystko i za niczym nie musiałem biegać po innych sklepach.
pixel