Uzdatnienie wody dla myjni samochodowej
Uzdatnianie wody dla myjni samochodowych obejmuje głównie usuwanie zanieczyszczeń stałych, zmniejszenie twardości wody lub uzyskanie wody demineralizowanej (aby nie pozostawiała zacieków). Zazwyczaj w myjniach samochodowych stosuje się zestaw składający się z trzech elementów: filtra wstępnego, zmiękczacza i przemysłowej odwróconej osmozy.
Czy warto stosować uzdatnienie wody w myjniach samochodowych?
Każda profesjonalna myjnia samochodowa uzdatnia wodę. Nie chodzi tylko o końcowe zadowolenie klienta z powodu braku zacieków, ale też o optymalizację kosztów.
Miękka woda przekłada się bezpośrednio na mniejsze zużycie chemii do mycia pojazdów. Uzdatniona woda pozwala też uniknąć awarii spowodowanych odkładaniem się kamienia.
Dlaczego woda w myjni musi być miękka?
Budując stację uzdatniania wody dla myjni samochodowej, najważniejsze jest zmniejszenie jej twardości (a uściślając, całkowite jej usunięcie).
Twardość wody to nic innego jak stężenie wapnia i magnezu, znajdujących się zarówno w wodzie ze studni, jak i tej z wodociągów.
Twarda woda jest też odpowiedzialna za biały osad na lakierze (tak zwane water spoty), który jest widoczny po wyschnięciu samochodu, kiedy ten myty jest w warunkach domowych lub nieprofesjonalnej myjni, która systemu do uzdatniania wody nie posiada.
Miękka woda to też niższe koszty. Odznacza się ona zmniejszonym napięciem powierzchniowym, przez co możemy zredukować ilość stosowanych preparatów do mycia samochodów, nie tracąc przy tym pożądanych efektów.
Myjnia samochodowa a woda z własnej studni
W przypadku, gdy myjnia samochodowa czerpie wodę z własnej studni, może być konieczne zastosowanie systemów odżelaziających i odmanganiających. Wysoki poziom żelaza i manganu będzie powodował awarie i może uszkodzić lakier w pojazdach. Jeśli woda pochodzi z wodociągów, nie ma potrzeby odżelaziania i odmanganiania, ponieważ woda miejska musi spełniać przyjęte normy.
Czy myjnia samochodowa musi uzdatniać i zmiękczać wodę?
Obecnie nie istnieją żadne przepisy, które zmuszały by właścicieli myjni samochodowych do uzdatniania czy zmiękczania wody.
Zdecydowana większość przedsiębiorców na uzdatnianie się jednak decyduje, aby podnieść jakość usług i uniknąć awarii spowodowanych twardą lub brudną wodą. Uzdatnienie zauważalnie zmniejsza też koszty eksploatacyjne prowadzenia przedsiębiorstwa.
Jak uzdatnia się wodę do myjni samochodowych?
Pierwszym krokiem powinno być wykonanie badań fizykochemicznych wody. Mając takie wyniki, należy zgłosić się do firmy zajmującej się uzdatnianiem wody. W Niezawodni.net.pl, urządzenia wybierane są w oparciu o przesłane wyniki wody.
Naszym celem jest dobranie urządzeń, które dadzą gwarancję jak najlepszych wyników wody, ale także będą dopasowane do wymagań infrastruktury i właściciela biznesu. Pod uwagę bierzemy koszty eksploatacji i łatwą obsługę całego systemu. Zajmujemy się też montażem i serwisowaniem urządzeń.
Jaka stacja uzdatniania wody do myjni samochodowej?
Wymagania właścicieli myjni zazwyczaj są proste: woda ma nie zostawiać zacieków i nie powodować awarii urządzeń.
Aby osiągnąć taki efekt, sięgamy po podwójne zmiękczacze wody. W ten sposób zmniejszamy twardość wody, co w większości przypadków pozwala na osiągnięcie doskonałych rezultatów. Smugi i wspomniane wcześniej water spoty znikają zarówno z lakieru, jak i z szyb oraz lusterek. Zmiękczacz działa automatycznie, a od właściciela wymaga jedynie dosypywania soli. Podwójny zmiękczacz ma tę przewagę nad pojedynczym, że miękka woda nigdy się nie kończy. Kiedy jedna butla się regeneruje, druga pracuje - i tak na zmianę.
Sam zmiękczacz jednak nie będzie wystarczający we wszystkich przypadkach, ponieważ niektóre wody po zastosowaniu zmiękczacza będą posiadać szczątkową zawartość węglanową wapnia. Jest to widoczny gołym okiem osad, który występuje w formie białego proszku. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie przemysłowego systemu odwróconej osmozy.
Odwrócona osmoza, jako najwyższa forma filtracji wody, daje już gwarancję całkowitego usunięcia białego osadu. Uzdatnienie wody przez odwróconą osmozę polega na całkowitym usunięciu anionów, kationów, chloru oraz zredukowaniu twardości. Woda osmotyczna spełnia wszystkie warunki, których wymaga profesjonalna myjnia samochodowa.