Recenzja wielofunkcyjnej stacji uzdatniania wody z głowicą Clack WS1CK

Warto już na wstępie zaznaczyć, że nie wszystkie stacje wielofunkcyjne do uzdatniania wody z głowicami marki Clack są takie same. Różnią się one wyposażeniem głowicy, butlą, zbiornikiem na sól, a także złożem.
samemu trzeba wywiercić choćby otwór na wężyk do solanki. W Niezawodni.net.pl chcemy, aby Twoje doświadczenia z uzdatnianiem wody były przyjemne, a cały proces przebiegał łatwo. Dlatego właśnie dostarczamy do klientów urządzenia w stanie, który nie wymaga modyfikacji, a jedynie podłączenia lub złożenia kilku elementów. Pomożemy Ci zarówno przy instalacji, jak i programowaniu systemu.
Do czego służy stacja wielofunkcyjna z głowicą Clack WS1CK?
Jak każda stacja wielofunkcyjna i ta z głowicą Clack WS1CK przeznaczona jest do wody z własnego ujęcia (czyli studni).
Stacje wielofunkcyjne można instalować też w przypadku korzystania z wody miejskiej, ale to rzadka praktyka. Użytkownicy wodociągów miejskich decydują się raczej na zmiękczacze wody.
Stacje wielofunkcyjne usuwają żelazo, mangan, jon amonowy oraz twardość wody jednocześnie. Dzięki temu są często wybierane przez właścicieli studni. Stacja wielofunkcyjna nie sprawdzi się jednak w każdym przypadku, dlatego nie zalecamy Ci kupowania jej w ciemno. Jeśli chcesz, aby Twoja woda była uzdatniona zgodnie ze sztuką – skorzystaj z naszej pomocy i odbierz darmowy dobór.
Stacje wielofunkcyjne z głowicami WS1CK występują w wielu rozmiarach. Rozmiary określają litry. Te litry opisują, ile złoża (czyli wkładu filtracyjnego) mieści się w butli. Występują w wersjach kompaktowych i dwuczęściowych. Obie wersje pracują tak samo, różnią się jedynie budową.
Jak działają wielofunkcyjne stacje uzdatniania wody z głowicami Clack WS1CK?
Wszystkie stacje wielofunkcyjne działają podobnie do zmiękczaczy wody. Zarówno w zmiękczaczach wody, jak i stacjach wielofunkcyjnych trzeba raz na kilka tygodni dosypać tabletki solne, aby urządzenie mogło się poprawnie regenerować. Więcej o regeneracji pisaliśmy w artykule: Co to znaczy, że zmiękczacz wody się regeneruje?
Dodatkową zaletą stacji wielofunkcyjnych z głowicą Clack WS1CK jest możliwość pracy w bardzo szerokim zakresie pH
Clack WS1CK to najlepsza głowica do stacji wielofunkcyjnych
Biorąc pod uwagę nasze doświadczenia, obecnie Clack WS1CK jest najlepszą głowicą do wielofunkcyjnych stacji uzdatniania wody. Dlaczego? Bo oprócz ogromnej wytrzymałości na wahania ciśnień, oferuje bardzo dobrą jakość wewnętrznego mechanizmu i najprostszą konstrukcję na rynku. Niemal każdy element wewnętrzny głowic Clack można wymienić, a dostępność części zamiennych jest ogromna.
Zalet głowic WS1CK jest znacznie więcej, a do najważniejszych należy możliwość wymuszenia regeneracji, bardzo prosta obsługa i automatyczne obliczanie częstotliwości regeneracji złoża.
Mieszanka 5 rodzai złóż, dla najlepszego uzdatniania wody
Stacje wielofunkcyjne z głowicami WS1CK wypełnione są mieszanką złóż, które zapewniają skuteczne usuwanie żelaza, manganu oraz twardości. Oprócz tego złoże stosowane w naszych stacjach usuwa także jon amonowy, którego bardzo ciężko pozbyć się w całej instalacji, stosując inne metody uzdatniania. Złoża wielofunkcyjne pozwalają na usunięcie tych niechcianych pierwiastków w całym domu.
Stacje wielofunkcyjne nie usuną siarkowodoru, czyli zapachu zgniłych jaj
Choć stacje wielofunkcyjne są często uznawane za uniwersalne, nie poradzą sobie ze wszystkimi problemami, które napotykają właścicieli studni. Jednym z nich jest siarkowodór, który często opisywany jest przez naszych klientów jako zapach zgniłych jaj.
Siarkowodór to gaz i nie usuniemy go stosując stację wielofunkcyjną. By pozbyć się zapachu zgniłych jaj, konieczna jest wymiana powietrza np. przez zastosowanie odżelaziaczy wody Oxyline. Więcej o usuwaniu siarkowodoru pisaliśmy w artykule: Co to znaczy, że woda śmierdzi zgniłym jajem? Jak usunąć siarkowodór z wody?
Stacja wielofunkcyjna nie usunie ogromnych przekroczeń żelaza
Stacje wielofunkcyjne usuwają naprawdę spore przekroczenia żelaza i w większości przypadków sprawdzą się ze sporym zapasem. Czasem jednak przekroczenia żelaza lub wszystkich parametrów jednocześnie są tak duże, że stacja wielofunkcyjna sobie z nimi nie poradzi.
Wtedy stacja wielofunkcyjna będzie regenerować się bardzo często, co obniży jej żywotność. W skrajnych przypadkach stacja może dostarczać do instalacji wodę, która nadal będzie zawierać nadmiar żelaza.
Jak zainstalować wielofunkcyjną stację uzdatniania wody z głowicą WS1CK?
Wielofunkcyjne stacje uzdatniania wody z głowicami Clack WS1CK to systemy, które instalujemy na samym początku instalacji wodnej, zaraz za zbiornikiem hydroforowym. Bardzo ważne jest, aby w pomieszczeniu, w którym ma stać stacja wielofunkcyjna, był odpływ do kanalizacji lub kratka ściekowa. Konieczne jest także jedno gniazdko elektryczne.
Tę stację wielofunkcyjną możesz zainstalować samodzielnie, nie stracisz przy tym gwarancji. Możesz też skorzystać z naszej usługi montażu i uruchomienia lub poprosić nas o darmowe doradztwo i pomoc w instalacji.
Istotne jest, aby zainstalować filtr wstępny przed stacją wielofunkcyjną. Taki filtr zatrzymuje zanieczyszczenia, które mogłyby dostać się do głowicy i ją uszkodzić. Jeśli nie wiesz jeszcze jaki filtr wybrać, koniecznie sprawdź ten artykuł.
Jaki zbiornik hydroforowy do stacji wielofunkcyjnej?
W przypadku stacji wielofunkcyjnych z głowicami Clack WS1CK nie jest wymagany konkretny zbiornik hydroforowy. Możesz wybrać dowolny rodzaj zbiornika hydroforowego, a stacja wielofunkcyjna i tak będzie pracować poprawnie. Możesz też wyposażyć się w pompę z falownikiem i zrezygnować z dużego zbiornika hydroforowego.
Najczęściej zadawane pytania o stację wielofunkcyjną Clack WS1CK
Jakie zanieczyszczenia usuwa z wody stacja wielofunkcyjna Clack WS1CK?
Wielofunkcyjne stacje uzdatniania wody z głowicami Clack WS1CK usuwają żelazo, mangan, jon amonowy i twardość wody (czyli trudny do usunięcia kamień, objawiający się w postaci białego nalotu).
Czy Stacja wielofunkcyjna WS1CK usunie żelazo na wysokości 9000 μg/l?
Norma żelaza to do 200 μg/l. Stacja wielofunkcyjna nie jest najlepszym rozwiązaniem do usuwania tak dużych przekroczeń żelaza. W tym celu stosuje się jednostki nastawione typowo na odżelazianie wody. Zaleca się, by zawartość żelaza w przypadku stacji wielofunkcyjnej nie była znacznie większa niż 2000 μg/l (choć jest to duże uproszczenie).
Czym różni się stacja wielofunkcyjna do uzdatniania wody z głowicą WS1CK od WS1CI
W rzeczywistości to 2 bardzo podobne modele. Głowica WS1CK jest przemyślana na rynek europejski, więc posiada dodatkowe języki, w tym język polski. WS1CI to produkt na rynek głównie amerykański. Clack WS1CK ma też kolorowy wyświetlacz, ale to koniec różnic. Prawie wszystkie elementy wewnętrzne są takie same i niczym nie różnią się względem siebie. Jakość wody i zużycie soli oraz wody będzie identyczne w obu przypadkach.
Czy stacja wielofunkcyjna z głowicą Clack WS1CK pozwala na regulację twardości wody?
Nie, to niemożliwe w przypadku każdej stacji wielofunkcyjnej. Regulacja twardości, to nic innego jak mieszanie uzdatnionej już wody z surową, przez odchylenie wewnętrznego zaworu, zwanego mieszaczem. W przypadku wody miejskiej, jeśli użytkownik korzysta ze zmiękczacza ma taką możliwość, ale w przypadku stacji wielofunkcyjnej, przeznaczonej do wody ze studni - do wody, po odchyleniu zaworu mieszającego dostałoby się żelazo, mangan i jon amonowy, czego nie chcemy. Z tego powodu stacje wielofunkcyjne nie mają takiej możliwości. W teorii możliwe jest mieszanie wody przy pomocy zaworu bypass, ale nie jest to zalecane.
Czy można zainstalować stację wielofunkcyjną z głowicą WS1CK do wody miejskiej?
Można, ale nie ma to sensu. Woda miejska musi spełniać normy dot. żelaza, manganu i jonu. Może mieć jednak wysoką twardość. Twardość lepiej będzie natomiast zmniejszyć stosując zmiękczacz wody, ponieważ pozwoli on na regulację stopnia twardości wody.
Z jakim rodzajem hydroforu pracują stacje wielofunkcyjne z głowicą Clack WS1CK?
Wszystkie stacje wielofunkcyjne dostępne w naszym sklepie pracują z każdym rodzajem hydroforu. Stacja wielofunkcyjna pracuje też na pompie z falownikiem. Wybór hydroforu nie ma wpływu na pracę stacji wielofunkcyjnej do uzdatniania wody.
Ile popłuczyn produkuje stacja wielofunkcyjna z głowicą Clack WS1CK?
Wielofunkcyjne stacje uzdatniania wody zawsze produkują popłuczyny, a ich ilość zależna jest od wielkości urządzenia, stężenia przekroczeń żelaza, manganu i jonu amonowego. To, ile popłuczyn zużyje stacja wielofunkcyjna nigdy nie jest uniwersalne. Można przyjąć, że w przypadku standardowych przekroczeń, będzie to około 300L na regenerację. To, jak często odbywa się regeneracja również zależy od jakości wody i zużycia wody.
Ile soli zużywa stacja wielofunkcyjna?
Stacje wielofunkcyjne zużywają nieco więcej soli do regeneracji niż zmiękczacze wody, ale wciąż nie są to znaczne koszty. Średnie zużycie soli na regenerację to ok. 2,5 kg.
Gdzie odprowadzić popłuczyny ze stacji wielofunkcyjnej?
W przypadku stacji wielofunkcyjnych, popłuczyny można odprowadzić tylko do kanalizacji. Inaczej jest w przypadku odżelaziaczy z napowietrzaniem, gdzie popłuczyny nie zawierają solanki, ani innych zanieczyszczeń chemicznych. Popłuczyny z odżelaziacza można doprowadzić np. do studni chłonnej, ponieważ jest to tylko brudna woda. Solanka w popłuczynach ze stacji wielofunkcyjnej mogłaby źle wpłynąć na glebę i roślinność.
Czy stacja wielofunkcyjna poprawia barwę wody?
Tak, ta stacja wielofunkcyjna wpływa na barwę dzięki zastosowaniu specjalnej mieszanki złoża. Barwa po zastosowaniu stacji wielofunkcyjnej osiąga prawie zawsze prawidłowe wartości. Są jednak wyjątki. Jeśli barwa jest bardzo zaburzona, czasem konieczne jest zastosowanie systemów, które pomogą dodatkowo wyrównać barwę. Są to głównie kolumny węglowe, z głowicami automatycznymi.